Menu

NHS: W Anglii miliony pacjentów w kolejce do dentysty

NHS: W Anglii miliony pacjentów w kolejce do dentysty
Dostęp do stomatologa jest problemem w każdym regionie Anglii. (Fot. Getty Images)
Ponad 2 miliony dorosłych osób w Anglii nie są w stanie umówić się na wizytę do stomatologa, z czego niemal 1,5 miliona pacjentów nie zdołało umówić się na wizytę NHS przez dwa lata - wynika z badania BBC.
Reklama
Reklama

W przypadku kolejnych 2 milionów mieszkańców Anglii, problem stanowił brak dentysty w okolicy, przez co - jak sugeruje badanie - co 10. z tych osób po prostu zrezygnowała z wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Analiza BBC - oparta na oficjalnych danych NHS - wykazała, że dostęp do stomatologa jest problemem w każdym regionie.

Skala problemów różni się jednak w zależności od obszaru. Najtrudniejszy dostęp do gabinetów dentystycznych mają mieszkańcy Bradford, Brighton, Kornwalii i części Kent, Surrey, Norfolk oraz Londynu, gdzie bez niezbędnej opieki lekarskiej pozostaje nawet jedna szósta pacjentów.

NHS England zapewnił, że podjęto już kroki w celu rozwiązania problemów. (Fot. Getty Images)

Lider Brytyjskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego Dave Cottam stwierdził, że to wina "niedofinansowania, nieudanych kontraktów i problemów rekrutacyjnych". 

"Społeczeństwo ma prawo dostępu do opieki, ale system brytyjskiej służby zdrowia jest skierowany przeciwko niemu" - podkreślił Cottam w rozmowie z BBC.

NHS England zapewnił, że podjęto już kroki w celu rozwiązania problemów - i zaapelował do pacjentów, aby korzystali ze strony internetowej NHS w celu znalezienia lokalnego stomatologa.

W Anglii, mimo że opieka dentystyczna jest dostępna w ramach NHS, niektóre osoby nadal muszą za nią płacić - od £22,7 za kontrolę, polerowanie czy zdjęcie rentgenowskie do £269,3 za kompleksową opiekę, taką jak protezy i korony.

Tylko mieszkańcy o niskich dochodach, dzieci i kobiety w ciąży otrzymują leczenie za darmo.

Czytaj więcej:

Boris Johnson chce ułatwić zatrudnianie obcokrajowców w NHS po Brexicie

Boris Johnson: Imigranci będą płacić za korzystanie z NHS "już w dniu przyjazdu do UK"

Corbyn zarzuca Johnsonowi "tajne negocjacje" z USA ws. NHS

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2021
  GBP 5.3015 złEUR 4.5503 złUSD 3.8198 złCHF 4.1580 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama