Menu

Konserwatyści chcą faktycznego dożywocia dla zabójców dzieci

Konserwatyści chcą faktycznego dożywocia dla zabójców dzieci
W praktyce zmiana ta dotyczyłaby bardzo niewielkiej liczby spraw. (Fot. Getty Images)
Brytyjska Partia Konserwatywna zapowiada, że jeśli wygra wyznaczone na 12 grudnia wybory do Izby Gmin, zaostrzy kary za zabójstwa dzieci - tak aby ich sprawcy, których skazano na dożywotnie więzienie, nie mogli się ubiegać o przedterminowe zwolnienie.
Reklama

Obecnie wyrok dożywotniego więzienia bez możliwości przedterminowego zwolnienia może być orzeczony tylko w przypadku najpoważniejszych zbrodni, np. gdy ofiarą była większa liczba dzieci lub gdy zabójca kierował się motywami seksualnymi lub sadystycznymi.

W innych przypadkach nadal może być orzeczone dożywocie, ale sędziowie mogą zastrzec, iż sprawca nie może się ubiegać o przedterminowe zwolnienie przed upływem określonej liczby lat.

Konserwatyści chcą, by brak możliwości przedterminowego zwolnienia był stosowany w przypadku wszystkich zabójstw dzieci poniżej 16. roku życia dokonanych z premedytacją przez osoby powyżej 21. roku życia, o ile orzeczono dożywocie. 

Partia Johnsona chce też podwoić liczbę osób, które w ciągu sześciu tygodni po zakończeniu wyroku znajdują pracę. (Fot. Getty Images)

W praktyce zmiana ta dotyczyłaby bardzo niewielkiej liczby spraw - na ok. 50-60 przypadków zabójstw dzieci mających miejsce co roku w Wielkiej Brytanii, chodziłoby, jak się szacuje, o ok. kilkanaście osób.

Minister sprawiedliwości Robert Buckland przyznał, że nowe przepisy dotyczyłyby ograniczonej liczby przypadków, ale wyjaśnił, że jest to odpowiedź na "realne zaniepokojenie" opinii publicznej wydawanymi wyrokami, zaś nawet taka symboliczna zmiana jest jasnym przekazem zarówno dla potencjalnych sprawców, jak i sędziów.

Realnie większe znaczenie ma druga zapowiedź konserwatystów w kwestii więziennictwa. Chcą oni podwoić liczbę osób, które w ciągu sześciu tygodni po zakończeniu wyroku znajdują pracę, co ma zapobiec ich powrotowi do przestępczości.

Do osiągniecia tego celu ma się przyczynić większa liczba kursów zawodowych w więzieniach, rozszerzenie możliwości pracy w trakcie odsiadywania wyroku przez skazanych na niższe kary czy zwiększenie współpracy zakładów karnych z centrami pośrednictwa pracy.

Czytaj więcej:

Laburzyści obiecują darmowe przeglądy dentystyczne dla mieszkańców UK

Boris Johnson: Imigranci będą płacić za korzystanie z NHS "już w dniu przyjazdu do UK"

Johnson wstrzymuje obniżkę podatku od przedsiębiorstw

W pierwszej debacie przedwyborczej tylko Johnson i Corbyn

  Komentarze
  • A k
   19 listopada 2019, 16:06

   Aaaaa, to może być faktyczne dożywocie i niefaktyczne.... ? To jest typowe lewactwo!

  • On i ona...
   19 listopada 2019, 21:05

   na 100% boris to lewactwo i widac to jak przegral debate z corbynem... wszystko co chcial powiedziec czytal z kartki... mysle, ze przegral choc jednak jestem za tym zeby doszlo do brexitu.... wielka brytwanna musi wkoncu poniesc i doswiadczyc porazke, czego nie doswiadczyla za czasow wojny gdzie miala pomoc ze wszystkich mozliwych stron a na koniec zdradzila....

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.09.2020
  GBP 5.052 złEUR 4.583 złUSD 3.923 złCHF 4.250 zł

  Sport


  Sport

  Reklama