Menu

Stop fajerwerkom w UK: Już ponad 500 tys. podpisów pod petycją

Stop fajerwerkom w UK: Już ponad 500 tys. podpisów pod petycją
Fajerwerki to rozrywka dla ludzi, ale prawdziwy koszmar dla zwierząt. (Fot. Getty Images)
Już ponad pół miliona mieszkańców Wielkiej Brytanii podpisało się pod rządową petycją ws. zakazu używania fajerwerków, które 'zagrażają zdrowiu i życiu zwierząt' - informuje 'Metro'.
Reklama

Wnioskodawcy podkreślają, że głośna rozrywka jest prawdziwym horrorem nie tylko dla psów czy kotów - cierpią również dzikie i gospodarskie zwierzęta.

Na dźwięk petard czy fajerwerków mnóstwo psów i kotów wpada w histerię. Zwierzęta w panice uciekają i gubią drogę powrotną do domu.

"Często pojawiają się doniesienia o tym, że konie wyrządzają sobie ogromną krzywdę, wpadając w panice na płot czy masywne drzwi w stajni. Te biedne zwierzęta nie rozumieją, co powoduje głośny huk i błyski" - podkreśla Julie Dorne, która zapoczątkowała petycję.

W brytyjskich mediach pojawiła się dzisiaj historia szczeniaka, który w miniony weekend nie przeżył wystrzału fajerwerków. Zwierzę dostało zawału serca.

Ponadto, wiele osób udostępniło w sieci filmy przedstawiające zwierzaki kulące się ze strachu podczas sezonowych pokazów sztucznych ogni.

"Wzywam do pilnego przeglądu przepisów dotyczących fajerwerków w celu dalszego ograniczenia ich stosowania, aby zapobiec niepotrzebnemu cierpieniu zwierząt" - apeluje Julie Dorne.

"Około 40 proc. psów boi się głośnych dźwięków, co oznacza, że ​​wybuchy fajerwerków doprowadzają do śmierci tysięcy zwierząt" - dodaje. Jej apel wspiera m.in. RSPCA, czyli Królewskie Towarzystwo Przeciwko Okrucieństwu wobec Zwierząt.

W petycji wezwano rząd do zakazu używania fajerwerków przez osoby prywatne, z wyjątkiem takich dni, jak 5 listopada (Guy Fawkes Night), Sylwester, Chiński Nowy Rok i hinduistyczne święto światła - Diwali. Zaapelowano też o zmniejszenie maksymalnej dozwolonej liczby decybeli - ze 120 do 97 - w przypadku fajerwerków do użytku prywatnego.

Pod dokumentem wciąż są zbierane podpisy, ale już 100 tys. wystarczy, aby petycja trafiła do parlamentu.

Tymczasem dzisiaj wieczorem w wielu brytyjskich miastach odbędą się pokazy sztucznych ogni z okazji przypadającego na dzisiaj święta Bonfire Night. W Londynie imprezy z tej okazji odbywają się już od minionego weekendu.

Czytaj więcej:

Tajemnicza choroba psów w UK

Obowiązkowe chipy dla kotów, zakaz myśliwskich trofeów. Rząd UK wprowadza nowe przepisy

Przełomowa decyzja Sainsbury's. Nie będzie sprzedawać fajerwerków

  Komentarze
  • Tfusk
   5 listopada 2019, 18:03

   Jachirowcy ze zmywakow POdpisali sie? Takie go w no to tyle w POlszewickiej warsafce przeszlo ;DDD

  • Jorys Bohnson
   5 listopada 2019, 19:44

   Jak wygram wyboru to zorganizuje referendum w tej sprawie.

  • Czytelnik
   6 listopada 2019, 00:26

   500 tys to mniej niz 1% mieszkancow (0.75%) czyli szanse marne ze mniejszosc narzuci wiekszosci zmiane przepisow. Gdyby to bylo conajmniej 20 % populacji to rozumiem

  • True 7
   6 listopada 2019, 05:54

   Mieszkając w Angli,wszyscy winni się dostosować do zasad panujących w tym kraju.A nie na odwrót.W Anglii winny być tylko SYLWESTER,z sztucznymi ogniami.

  • Ja juz podpisalam ALE
   6 listopada 2019, 08:57

   dostalam rowniez taki email ze strony z ta petycja:
   Because of the General Election, the closing date for the petition you signed has changed. All petitions now have to close at 00:01am on 6 November. This is because Parliament will be dissolved, which means all parliamentary business - including petitions - will come to an end until after the election. This means the petitions site will be closed and people will not be able to start or sign petitions.

  • Xxx
   6 listopada 2019, 14:28

   To moze zwierzęta pójdą do pracy? A my ludzie będziemy jedli za darmo, spali do pozna w ciepłym mieszkanku, itp.
   Ludziom od rzuciła tez jakiś relaks się należy. A poza tym są rożnego rodzaju spraye i inne rzeczy które uspokajają zwierzęta na taki okres wiem bo ostatnio stosowałem

  • LllEm
   7 listopada 2019, 06:34

   Chyba nigdy nie czytalem bardziej idiotycznych komentarzy jak dzis pod tym postem . Ale neiestety tak to jest jak sadzilo sie pol zycia cebule a pozniej wyjechlo do wielkiego miasta ...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.09.2020
  GBP 5.052 złEUR 4.583 złUSD 3.923 złCHF 4.250 zł

  Sport


  Sport

  Reklama