Menu

Lekarz dostanie premię za uzdrowienie pacjenta

Lekarz dostanie premię za uzdrowienie pacjenta
Nowe wyceny, wprowadzane od stycznia 2020 r., to "zapowiedź zmiany filozofii NFZ". (Fot. Getty Images)
Narodowy Fundusz Zdrowia chce płacić nie za wykonaną procedurę, a za efekt leczenia. Zaczyna od premii za szybszy powrót do pracy czy zrzucenie wagi przez pacjenta - informuje dzisiaj 'Rzeczpospolita'.
Reklama

25 proc. więcej pieniędzy dostanie szpital za kompleksową operację onkologiczną, a lekarz rodzinny może liczyć na 15 proc. wyższą stawkę kapitacyjną za pacjenta, jeśli wyśle go na badania profilaktyczne w kierunku chorób układu krążenia lub raka szyjki macicy (w przypadku kobiet) - czytamy w "Rz".

Gazeta dodaje, że nowe wyceny, wprowadzane od stycznia 2020 r., to zapowiedź zmiany filozofii NFZ. Fundusz chce płacić za efekt leczenia, a nie samo jego prowadzenie

Jak informuje dziennik, od stycznia 2020 r. lekarz POZ, który wyśle chorych z grupy ryzyka na badania profilaktyczne, dostanie za nich o 15 proc. wyższą stawkę kapitacyjną (zryczałtowaną składkę za każdą osobę, która zadeklarowała go jako lekarza pierwszego kontaktu).

Na większą premię będzie mógł liczyć za pacjentów z ustabilizowanymi chorobami tarczycy, cukrzycą i chorobami układu krążenia, którzy zdecydują się kontrolować chorobę u niego, zamiast u specjalisty – endokrynologa, diabetologa lub kardiologa.

Chodzi o pacjentów bez powikłań, niewymagających kontroli specjalistów. Ma to zmniejszyć rekordowe kolejki do tych lekarzy i zapewnić chorym z powikłaniami szybszy dostęp do leczenia.

Czytaj więcej:

Eksperci: Aż 700 tys. Polaków z otyłością wymaga leczenia operacyjnego

Polacy po zdrowie jeżdżą za granicę

Dentysta, pielęgniarka lub higienistka w każdej szkole w Polsce

Telefoniczna Informacja Pacjenta czynna non stop

  Komentarze
  • Gggg
   31 października 2019, 16:17

   A po co jest lekarz?

  • Bojo
   2 listopada 2019, 07:01

   To dobre.Listonoszowi tez trzeba dac premie bo dostarczyl list.W dupach sie poprzewraca.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.09.2020
  GBP 5.052 złEUR 4.583 złUSD 3.923 złCHF 4.250 zł

  Sport


  Sport

  Reklama