Menu

Shamima Begum kontynuuje walkę o powrót do UK

Shamima Begum kontynuuje walkę o powrót do UK
Shamima Begum wciąż przebywa w obozie dla uchodźców w Syrii. (Fot. Twitter/@BBCDomC)
Pozbawienie obywatelstwa Shamimy Begum naraziło ją na niebezpieczeństwo, które może poskutkować jej śmiercią - usłyszała komisja Special Immigration Appeals Commission (Specjalna Komisja Odwoławcza ds. Imigracji), która rozpatruje wniosek 20-latki o powrót do Wielkiej Brytanii. 
Reklama
Reklama

Prawnik Shamimy Begum, która dobrowolnie opuściła Wielką Brytanię w wieku 15 lat, aby żyć w tzw. Państwie Islamskim, przekazał iż "znajduje się ona w trudnym i niebezpiecznym położeniu".

Kobieta, którą odnaleziono żywą w Syrii w lutym br., została pozbawiona brytyjskiego obywatelstwa i nie ma możliwości powrotu do rodzinnego domu w Wielkiej Brytanii.

Prawnik oskarżył brytyjskie władze, że podjęły decyzję, w wyniku której kobieta stała się bezpaństwowcem. Home Office odrzuca jednak te zarzuty, wskazując, że "Shamima Begum może starać się o obywatelstwo Bangladeszu za pośrednictwem swojej rodziny".

Rodzina Shamimy Begum mieszka w Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)

Obrońcy 20-latki zwracają uwagę, że rząd Wielkiej Brytanii postępuje "nierozmyślnie" i powołują się na oświadczenie władz Bangladeszu, które przekazały, iż Shamima Begum zostanie powieszona, jeśli spróbuje przekroczyć granicę.

W Londynie trwa od wczoraj posiedzenie Specjalnej Komisji Odwoławczej ds. Imigracji w sprawie kobiety. Czterodniowa rozprawa ma charakter częściowo tajny, a jej celem jest ponowne rozpatrzenie przypadku byłej już Brytyjki.

Shamima Begum, za pośrednictwem swoich prawników, oskarża Brytyjczyków m.in. o to, że naruszają jej prawa człowieka i "stwarzają realne zagrożenie dla jej życia". 20-latka zwróciła również uwagę, że decyzję o odebraniu jej obywatelstwa podjęto, gdy przebywała w ośrodku dla uchodźców, a ona sama ma ograniczone możliwości odniesienia się do zarzutów, ponieważ nie ma jak zobaczyć się ze swoimi prawnikami.

Czytaj więcej:

"Panna młoda dżihadu": Żałuję wszystkiego. Oni wyprali mi mózg

"Panna młoda dżihadu" może być skazana na śmierć w Bangladeszu

"Swatka ISIS" chce wrócić do Londynu

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.04.2021
  GBP 5.2727 złEUR 4.5627 złUSD 3.8342 złCHF 4.1473 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama