Menu

CBOS: Pogorszone oceny sytuacji politycznej i gospodarczej w Polsce

CBOS: Pogorszone oceny sytuacji politycznej i gospodarczej w Polsce
Ocena sytuacji politycznej w Polsce uległa pogorszeniu. (Fot. Getty Images)
W październiku nieznacznie pogorszyło się postrzeganie przez Polaków sytuacji politycznej i gospodarczej. Ocena ogólnej sytuacji w kraju pozostaje bez zmian. Wzrósł odsetek osób przewidujących poprawę kondycji zakładów pracy w ciągu najbliższego roku - wynika z badania CBOS.
Reklama

W październiku ocena ogólnej sytuacji w kraju praktycznie nie zmieniła się w porównaniu z wrześniowym badaniem. Podobnie jak w zeszłym miesiącu, 51 proc. badanych uważa, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku, co trzeci jest przeciwnego zdania.

Zadowoleni z sytuacji w kraju są częściej starsi ankietowani, powyżej 55 lat, mieszkający w mniejszych miejscowościach, gorzej wykształceni, o dochodach na osobę wynoszących od 1 000 zł do 1 499 zł, zadowoleni z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych. Jeśli spojrzymy na grupy społeczne, są to najczęściej rolnicy.

Niezadowolenie częściej akcentują osoby w wieku 18-24 lata, mieszkańcy największych, ponad półmilionowych miast, absolwenci wyższych uczelni oraz respondenci z gospodarstw domowych o dochodach per capita wynoszących co najmniej 3 000 zł. Pod względem grup społeczno-zawodowych częściej niż pozostali niezadowolenie z kierunku zmian w kraju deklaruje kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem.

Coraz więcej Polaków daje wyraz swojemu niezadowoleniu wychodząc na ulice. (Fot. Getty Images)

W raporcie podsumowującym badanie podkreślono, że postrzeganie sytuacji w kraju różnicują poglądy polityczne i kwestie światopoglądowe. "Wyraźnie częściej niż inni zadowolenie z sytuacji w kraju wyrażają badani o prawicowych poglądach politycznych, respondenci, którzy deklarowali zamiar głosowania na KW Prawo i Sprawiedliwość, uczestniczący w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu. Natomiast niezadowolenie częściej wyrażają respondenci niepraktykujący religijnie, o lewicowych poglądach politycznych, a w elektoratach partyjnych – zwolennicy KKW Koalicja Obywatelska" - napisano.

W porównaniu z wrześniowym badaniem wzrósł odsetek respondentów negatywnie oceniających sytuację polityczną w kraju (o 4 punkty procentowe, do 36 proc.), zmalał – niemających sprecyzowanego zdania na ten temat (o 3 punkty, do 4 proc.), a odsetki postrzegających ją pozytywnie oraz przeciętnie praktycznie się nie zmieniły (odpowiednio 28 proc. i 32 proc.).

Ubyło respondentów zadowolonych z sytuacji gospodarczej w Polsce (o 4 punkty procentowe, do 51 proc.), przybyło oceniających ją przeciętnie (o 4 punkty, do 32 proc.), nieznacznie zwiększył się też odsetek niezadowolonych (o 2 punkty, do 12 proc.).

Czytaj więcej:

CBOS: Znaczne pogorszenie oceny Kościoła katolickiego wśród Polaków

CBOS: Polacy przeciwni euro, związkom partnerskim i rozdziałowi państwa od Kościoła

CBOS: Prawie co czwarty Polak po 60. roku życia to wdowa lub wdowiec

  Komentarze
  • Normalny
   22 października 2019, 06:53

   Dzień dobry Państwu, kłaniam się serdecznie, pozdrawiam elektorat koalicji i jego sojuszników z berlina i izraela. Dziękuję. Dowidzenia

  • Kakadu
   22 października 2019, 12:41

   Uniwersalne newsy o tym kraju to poza tym jeszcze "od stycznia podrozeje...", "kolejna reforma..." i "przedsiebiorcy po raz kolejny zmierza sie z ..." - mozecie takie newsy publikowac cyklicznie przez nastepne setki lat. Nic sie nie zmieni.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.09.2020
  GBP 5.052 złEUR 4.583 złUSD 3.923 złCHF 4.250 zł

  Sport


  Sport

  Reklama