Menu

Barnier o Brexicie: "Do rozwiązania pozostają ważne kwestie"

Barnier o Brexicie: "Do rozwiązania pozostają ważne kwestie"
Barnier przekazał, że negocjacje na szczeblu technicznym trwały całą noc i nadal się toczą. (Fot. Getty Images)
Główny unijny negocjator ds. Brexitu Michel Barnier przekazał dzisiaj Komisji Europejskiej, że w rozmowach między Brukselą a Londynem o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE nadal pozostają do rozwiązania 'znaczące kwestie'.
Reklama

Barnier wziął udział w kolegium KE, na którym przedstawił komisarzom stan negocjacji w sprawie Brexitu. Treść wystąpienia zrelacjonował następnie na konferencji komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos.

Barnier przekazał kolegium, że negocjacje na szczeblu technicznym trwały całą noc i nadal się toczą. "Rozmowy są konstruktywne, ale w dalszym ciągu pozostają istotne problemy, które trzeba będzie rozwiązać" - poinformował komisarz.

Rozmowy negocjatorów, które według dyplomatów wkroczyły w decydującą fazę, mają być kontynuowane tak, aby dzisiaj ambasadorowie 27 państw członkowskich mogli wstępnie zatwierdzić tekst.

"Wszelkie ruchy są teraz po stronie Wielkiej Brytanii". (Fot. Getty Images)

Część dyplomatów wątpi jednak, czy uda się wypracować porozumienie. "Sytuacja jest tak skomplikowana, że obecnie trudno stwardzić, co się może stać. Wszelkie ruchy są teraz po stronie Wielkiej Brytanii" - przyznał dzisiaj dziennikarzom jeden z unijnych dyplomatów.

Teoretycznie szczyt unijny, który rozpoczyna się jutro, powinien zatwierdzić porozumienie, jeśli zostanie ono osiągnięte. Wśród dyplomatów trwają już jednak spekulacje, czy w kolejnym tygodniu potrzebne będzie następne posiedzenie szefów państw i rządów krajów UE.

Pewne jest, że na szczycie nie będzie negocjowania ostatecznej prawnej wersji porozumienia, które ewentualnie zostałoby wcześniej zatwierdzone na poziomie ambasadorów.

Czytaj więcej:

Barnier: Wciąż pozostało wiele pracy ws. Brexitu

Johnson zapewnia: Jest szansa na porozumienie ws. Brexitu

"Są powody do optymizmu ws. Brexitu, ale propozycje niewystarczające"

Johnson zapewnia Macrona o chęci osiągnięcia porozumienia

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 01.10.2020
  GBP 4.939 złEUR 4.515 złUSD 3.851 złCHF 4.188 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości