Menu

Johnson i Stoltenberg: "Turecka operacja w Syrii musi się zakończyć"

Johnson i Stoltenberg: "Turecka operacja w Syrii musi się zakończyć"
Premier i sekretarz generalny "wyrazili głębokie zaniepokojenie sytuacją w północno-wschodniej Syrii". (Fot. Getty Images)
Brytyjski premier Boris Johnson i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zgodzili się, że turecka operacja militarna przeciwko siłom kurdyjskim w północno-wschodniej Syrii musi się skończyć - poinformowała wczoraj rzeczniczka Downing Street.
Reklama

"Premier i sekretarz generalny wyrazili głębokie zaniepokojenie sytuacją w północno-wschodniej Syrii. Obaj przywódcy podkreślili znaczenie Turcji jako sojusznika w NATO i uznali rolę, jaką odegrała we wsparciu dla uchodźców w syryjskim konflikcie, ale jasno stwierdzili, że obecna operacja turecka musi się zakończyć" - oświadczyła rzeczniczka po spotkaniu Johnsona ze Stoltenbergiem, które odbyło się wczoraj w Londynie.

9 października br. turecka armia rozpoczęła ofensywę o kryptonimie "Źródło Pokoju" w północno-wschodniej Syrii przeciwko siłom kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG), które Ankara uważa za organizację terrorystyczną.

W trakcie tureckiej operacji zginęło dotychczas kilkudziesięciu cywilów. (Fot. Getty Images)

Są one jednak wspierane przez Zachód i stanowią trzon Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), które odegrały decydującą rolę w pokonaniu tzw. Państwa Islamskiego (IS) w Syrii.

SDF kontrolują obecnie większość terenów na północy tego kraju. Turecka operacja rozpoczęła się trzy dni po ogłoszeniu przez władze USA wycofania wojsk amerykańskich z północnej Syrii. W trakcie tureckiej operacji zginęło dotychczas kilkudziesięciu cywilów.

Wczoraj brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab zapowiedział, że Londyn wstrzyma wydawanie zezwoleń na eksport uzbrojenia do Turcji.

Czytaj więcej:

MSZ: Polska zaniepokojona rozpoczęciem operacji tureckich sił zbrojnych w Syrii

UE przedłuża sankcje za użycie broni chemicznej w Syrii i UK

Turcja: Erdogan przedstawił planowany zasięg ofensywy w Syrii

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.09.2020
  GBP 5.012 złEUR 4.550 złUSD 3.908 złCHF 4.216 zł

  Sport


  Sport

  Reklama