Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Londyn znów "kokainową stolicą Europy". Spożycie narkotyku rekordowo wysokie

Londyn znów "kokainową stolicą Europy". Spożycie narkotyku rekordowo wysokie
Kokaina w UK jest bardzo popularną używką. (Fot. Getty Images)
Rynek handlu kokainą w Londynie osiągnął w tym roku rekordową wartość miliarda funtów - poinformowali naukowcy z King College London University, którzy badają obecność narkotyku w miejskich ściekach. Na podstawie bardzo dokładnych szacunków wskazano, że w stolicy Wielkiej Brytanii spożywa się więcej kokainy niż w Amsterdamie, Berlinie i Barcelonie razem wziętych.
Reklama
Reklama

Jak przekazali naukowcy, w Londynie codziennie spożywa się 23 kg kokainy o rynkowej wartości 2,75 mln funtów. Eksperci podkreślili, że to dwukrotnie więcej niż w jakiejkolwiek innej stolicy w Europie.

Aby oszacować spożycie kokainy w Londynie, naukowcy po raz kolejny testowali próbki ze ścieków, aby wykryć w nich obecność benzoiloekgoniny - związku, który wytwarzany jest podczas rozkładania kokainy przez ludzki organizm. 

Spożycie kokainy w Amsterdamie wynosi 4,62 kg dziennie, podobnie w Berlinie, a w Barcelonie 12,74 kg dziennie. W Londynie narkotyk cieszy się więc większą popularnością niż we wszystkich tych miastach razem wziętych.

Cena kokainy w hurtowniach w UK spadła do rekordowo niskiego poziomu. (Fot. Getty Images)

Naukowcy ocenili, że spożycie kokainy w Londynie jest "niemal identyczne" przez cały tydzień, z "niewielkimi wzrostami" podczas weekendów.

"W przeciwieństwie do innych miast, w których kokainę spożywa się głównie weekendami w celach rekreacyjnych, w Londynie jest to narkotyk codziennego użytku" - wskazali naukowcy.

Konsumpcja kokainy w Londynie gwałtownie wzrosła zwłaszcza w latach 2011-2015. Obecnie rynek wykazuje objawy nasycenia, co prowadzi do licznych konfliktów pomiędzy gangami.

Eksperci zwracają uwagę na fakt, że popularność narkotyku może być związana z faktem, że jego cena hurtowa osiągnęła w Wielkiej Brytanii rekordowo niski poziom. Stało się tak m.in. po tym, jak na brytyjskim rynku pojawiły się międzynarodowe sieci przestępcze, które wprowadziły konkurencyjne ceny i jakość.

Czytaj więcej:

Cukier zamiast kokainy. Mieszkanka UK wezwała policję

Kokaina i pestycydy w brytyjskich rzekach

W Europie coraz więcej kokainy

Laburzyści chcą legalizacji wszystkich narkotyków

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.02.2024
  GBP 5.0353 złEUR 4.3067 złUSD 3.9682 złCHF 4.5113 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama