Menu

Boris Johnson rozmawiał z premierami Danii, Szwecji i Polski

Boris Johnson rozmawiał z premierami Danii, Szwecji i Polski
Boris Johnson nie przekazał mediom pełnych szczegółów rozmów. (Fot. Getty Images)
Brytyjski premier Boris Johnson rozmawiał wczoraj telefonicznie z premierami Danii, Szwecji i Polski, argumentując, że jego plan przyczynia się do 'rozsądnego i sprawiedliwego kompromisu' i 'aby osiągnąć porozumienie, musimy widzieć ruch ze strony UE'.
Reklama

W komunikacie Downing Street na razie nie podano szczegółów rozmów przeprowadzonych z Mette Frederiksenem, Stefanem Loefvenem i Mateuszem Morawieckim.

W ubiegłą środę Johnson przedstawił brytyjskie propozycje na zastąpienie tzw. irlandzkiego backstopu, który jest główną przeszkodą w osiągnięciu porozumienia z UE na temat warunków Brexitu. Zgodnie z tymi propozycjami, po zakończeniu w 2020 r. okresu przejściowego Irlandia Północna miałaby wyjść wraz z resztą Zjednoczonego Królestwa z unii celnej z UE, ale pozostałaby w unijnym jednolitym rynku w zakresie obrotu towarami.

Na lotniskach i w portach w UK trwają obecnie przygotowania do Brexitu. (Fot. Getty Images)

To oznaczałoby powstanie granicy celnej między Irlandią Północną a Irlandią oraz granicy regulacyjnej między Irlandią Północną a Wielką Brytanią (Anglią, Szkocją i Walią). Johnson zapewnia, że granica celna nie będzie wymagała żadnej fizycznej infrastruktury, jej przekraczanie będzie maksymalnie uproszczone i nie będzie to stanowić zagrożenia dla procesu pokojowego w Irlandii Północnej.

Przywódcy UE wprawdzie nie odrzucili z góry tych propozycji, oświadczyli jednak, że nie są one przekonujące i zawierają wiele elementów, które wymagają doprecyzowania. Johnson wskazał, że alternatywą wobec tych propozycji jest wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez porozumienia.

Porozumienie powinno zostać osiągnięte najpóźniej podczas unijnego szczytu w dniach 17-18 października. Zgodnie z obecnymi ustaleniami Wielka Brytania powinna wystąpić z UE 31 października.

Czytaj więcej:

Johnson w rozmowie z Macronem wykluczył opóźnienie Brexitu

"Daily Telegraph": Johnson chce sądowego rozstrzygnięcia sprawy Brexitu bez umowy

Sondaż: Która partia jest najbardziej przeciwna Brexitowi?

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.01.2021
  GBP 5.123 złEUR 4.550 złUSD 3.751 złCHF 4.218 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości