Menu

Żona dyplomaty śmiertelnie potrąciła Brytyjczyka. Johnson apeluje do USA

Żona dyplomaty śmiertelnie potrąciła Brytyjczyka. Johnson apeluje do USA
19-letni Harry zmarł w szpitalu. (Fot. Facebook/Harry Dunn)
Brytyjski premier Boris Johnson wezwał wczoraj Stany Zjednoczone, by ponownie rozważyły sprawę immunitetu żony amerykańskiego dyplomaty, która w Wielkiej Brytanii śmiertelnie potrąciła samochodem nastoletniego motocyklistę.
Reklama

Anne Sacoolas jest poszukiwana przez policję w związku ze śmiercią 19-letniego Harry'ego Dunna w hrabstwie Northamptonshire 27 sierpnia br. Dunn zmarł w szpitalu po zderzeniu z prowadzonym przez kobietę volvo XC90 - największym osobowym modelem tej firmy - które poruszało się pod prąd.

Według stacji BBC, kobieta i jej mąż byli w Wielkiej Brytanii od trzech tygodni. Sacoolas wyjechała już z Wielkiej Brytanii, choć wcześniej przekazała policji, że nie ma takich planów.

"Nie sądzę, żeby było właściwym wykorzystywanie immunitetu dyplomatycznego do takich celów. Mam nadzieję, że Anne Sacoolas wróci i odpowiednio zaangażuje się w procesy prawne w tym kraju" - oświadczył Boris Johson.

Miejsce, w którym doszło do tragicznego wypadku. (Fot. Getty Images)

"Poruszyliśmy tę kwestię albo raczej poruszamy ją dziś z amerykańskim ambasadorem w Zjednoczonym Królestwie i mam nadzieję, że zostanie ona rozwiązana wkrótce" - zaznaczył. Dodał, że jeśli nie rozwiąże jej wraz z ambasadorem, "podniesie ją osobiście w Białym Domu".

Zgodnie z konwencją wiedeńską z 1961 r. o stosunkach dyplomatycznych, dyplomaci i ich rodziny nie mogą być pociągani do odpowiedzialności za swoje czyny przez państwo przyjmujące, o ile nie są jego obywatelami. Jednak państwo wysyłające może zdecydować o wyłączeniu ich z objęcia immunitetem, co pozwala na postawienie zarzutów.

Amerykański Departament Stanu oświadczył jak na razie, że wyłączanie spod immunitetu dyplomatycznego jest "rzadkie". Dodał też, że jest "w bliskim kontakcie" z brytyjskimi władzami i składa "najgłębsze wyrazy współczucia" rodzinie Dunna.

  Komentarze
  • Mengele
   8 października 2019, 13:03

   Buahaha hahaah wroci????? NIGDY!!!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama