Menu

"Puls Biznesu": Kryzys w Niemczech, więcej pracy w Polsce

"Puls Biznesu": Kryzys w Niemczech, więcej pracy w Polsce
Niewykluczone, że spowolnienie gospodarcze w Niemczech zachęci firmy do szukania oszczędności. (Fot. Getty Images)
Po kryzysie finansowym sektor nowoczesnych usług biznesowych przeżywał boom. Spowolnienie gospodarcze za Odrą to szansa na powtórkę - pisze dzisiejszy 'Puls Biznesu'.
Reklama

Gazeta zwraca uwagę, że Niemcy nie są mocarstwem w sektorze nowoczesnych usług biznesowych. Na 900 działających w Polsce zagranicznych centrów tylko 71 należy do firm z niemieckim kapitałem - wynika z danych ABSL, Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych.

"Jednak niewykluczone, że spowolnienie gospodarcze w Niemczech zachęci firmy zza Odry do szukania oszczędności. Po kryzysie finansowym w 2008 r. do Polski napłynęła fala projektów, głównie z USA. Zatrudnienie w sektorze skoczyło z 47 tys. osób w 2009 r. do 70 tys. dwa lata później, a dziś wynosi 307 tys." – pisze "PB".

Kilka dni temu otwarcie w Gdańsku centrum wiedzy ogłosił hamburski armator Hapag-Lloyd. (Fot. Getty Images)

Dziennik zauważa, że ożywienie z Niemiec widać już w Trójmieście. "Kilka dni temu otwarcie w Gdańsku centrum wiedzy ogłosił hamburski armator Hapag-Lloyd" – czytamy.

Według gazety, trend potwierdza część ekspertów. "Ciśnienie w Niemczech rośnie" – wskazuje, cytowany w artykule założyciel i honorowy prezes ABSL Jacek Levernes. W jego ocenie, jak pisze gazeta, w najbliższych kwartałach będą się pojawiać średnie i większe niemieckie firmy z planami otwierania centrów usług wspólnych.

Dziennik podaje, że "Polska nie jest jednak jedynym krajem rozważanym przez Niemców – dużą rolę dostawców usług, odgrywa południowa i wschodnia Europa, czyli kraje bałkańskie oraz Bułgaria i Rumunia".

Czytaj więcej:

Niemcy zapowiadają więcej wyrywkowych kontroli na granicach

Media: Niemcy wciąż nie są zjednoczone

Sondaż: Szefowa CDU nie nadaje się na kanclerza Niemiec

Niemcy ostrzegają: "Europie grozi większy kryzys migracyjny niż w 2015 r."

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 18.01.2021
  GBP 5.100 złEUR 4.547 złUSD 3.770 złCHF 4.229 zł

  Sport


  Sport

  Reklama