Menu

Johnson w rozmowie z Macronem wykluczył opóźnienie Brexitu

Johnson w rozmowie z Macronem wykluczył opóźnienie Brexitu
Johnson: UE nie powinna ulegać fałszywemu przekonaniu, że UK pozostanie we Wspólnocie po 31 października br. (Fot. Getty Images)
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w przeprowadzonej wczoraj rozmowie telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem ponownie wykluczył opóźnienie Brexitu i dodał, że obecnie jest 'ostatnia szansa' na uzyskanie porozumienia w tej sprawie.
Reklama

Jak poinformował wczoraj późnym wieczorem urząd premiera, Johnson przekazał Macronowi, że UE nie powinna ulegać fałszywemu przekonaniu, iż Wielka Brytania pozostanie we Wspólnocie po 31 października br.

Johnson, który przedyskutował swoją propozycję porozumienia z UE także z premierem Portugalii Antonio Costą, a wcześniej z innymi przywódcami państw europejskich, zapewnił też po raz kolejny, że nie będzie ubiegał się o kolejne odroczenie Brexitu.

"To jest szansa uzyskania porozumienia, porozumienia popieranego przez parlamentarzystów i uwzględniającego kompromisy wszystkich stron" - oświadczył wysokiej rangi funkcjonariusz na Downing Street 10, cytowany przez Reutera.

Macron: Bilans dotychczasowych negocjacji w sprawie Brexitu zostanie dokonany pod koniec tygodnia. (Fot. Getty Images)

"Zjednoczone Królestwo wyszło z dużą, ważną ofertą, ale nadszedł czas, aby UE również wykazała wolę kompromisu. Jeśli to nie nastąpi, Wielka Brytania opuści UE bez porozumienia" - dodał wspomniany funkcjonariusz.

Według Pałacu Elizejskiego, Macron oznajmił Johnsonowi, że bilans dotychczasowych negocjacji w sprawie Brexitu oraz ocena czy porozumienie jest możliwe, zostaną dokonane pod koniec tego tygodnia.

Reuter zauważa, że Johnson stale powtarza, że nie będzie ubiegał się o kolejne opóźnienie Brexitu, ale równocześnie zapewnia, że nie złamie ustawy, która zobowiązuje go do wystąpienia o takie opóźnienie, jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte do 19 października. Premier nie wyjaśnił sprzeczności między tymi wypowiedziami - podkreśla Reuter.

Czytaj więcej:

Rząd UK chce zawieszenia parlamentu na sześć dni

Juncker o Brexicie: Potrzebne są dalsze rozmowy z Londynem

Boris Johnson "poprosi o kolejne opóźnienie Brexitu"

Premier Irlandii: Przesunięcie Brexitu lepsze niż Brexit bez porozumienia

  Komentarze
  • Jan
   7 października 2019, 08:48

   czyli rozpad Wielkiej Brytanii? dobrze rozumuje?

  • Fadel
   7 października 2019, 09:09

   Świetnie że ma to samo zdanie, co Macron.

  • Mark111
   7 października 2019, 09:28

   Facet gra w swoja gre , ktorej nikt chyba oprocz niego juz nie rozumie. W SUPER PROPOZYCJI jest element , ktory przed weekendem zostal wykluczony przez zrodlo - zgromadzenie w Irlandii PN powiedzialo wprost , ze nie przewiduje zeby doszlo do obrad w przyszlisci ( od 3 lat nie obraduja ). To kto wg BoJo podejmie za nich decyzje jesmi to oni sa podani jako cialo decydujace w pezyszlosci??? To totalny ignorant i tyle. Szanuje prawo i idzie na NoDeal? Tutman i tyle. A co z pokojem na Wyspie Irlandia ?

  • Przemko
   7 października 2019, 11:57

   Spokojnie smyki. Sprzecznośc obu opcji jest pozorna. Może poprosić i to oficjalnie, na piśmie _ ale e takim stylu, że nikt nawet przez chwilę nie potraktuje tego poważnie. Mamy twardy brexit 31go_pora wyprzedawac funty...

  • Londonist
   7 października 2019, 12:10

   Ja bym uwazal, BoJo jest niesłychanie inteligentny. Najprawdopodobniej poprosi o przedłużenie (bo musi) EU sie zgodzi, a on tej zgody i przedłużenia nie zaakceptuje bo do zaakceptowania już nie jest zobowiązany.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 11.08.2020
  GBP 4.893 złEUR 4.402 złUSD 3.739 złCHF 4.090 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości