Menu

Gdzie zamieszka szefowa KE? "Złośliwi twierdzą, że to ze skąpstwa"

Gdzie zamieszka szefowa KE? "Złośliwi twierdzą, że to ze skąpstwa"
Szefowa Komisji Europejskiej zarabia miesięcznie 25 tys. euro. (Fot. Getty Images)
Przyszła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nie planuje wynajmowania żadnego apartamentu, ani domu w Brukseli. Zamiast tego będzie mieszkała w 25-metrowym mieszkaniu w budynku, w którym będzie miała biuro.
Reklama

Złośliwi twierdzą, że to ze skąpstwa, choć szefowa Komisji Europejskiej zarabia miesięcznie 25 tys. euro. Jej otoczenie przekonuje zaś, że to z wygody.

Niezależnie od powodów, decyzja jest niecodzienna. Ustępujący szef KE Jean-Claude Juncker mieszkał w apartamencie w hotelu w Brukseli, ale do rodzinnego Luksemburga miał zaledwie 200 kilometrów.

W przypadku von der Leyen sprawa wygląda nieco inaczej. Jej rodzinnym miastem jest położony prawie 500 km od Brukseli Hanower. Tam też mieszka jej mąż. Szóstka dzieci studiuje i pracuje w różnych miastach na świecie.

Służby prasowe przewodniczącej elekt poinformowały, że von der Leyen, tak jak inni ministrowie niemieckiego rządu od 2005 roku, będąc w Berlinie, zatrzymywała się w niewielkim mieszkaniu w budynku biurowym. Tradycja ma być utrzymana w Brukseli.

Koszt wynajmu mieszkania w belgijskiej stolicy to od ok. tysiąca do kilku tysięcy euro miesięcznie. (Fot. Getty Images)

Warunki - i w Berlinie i te, jakie będą czekać na von der Leyen w belgijskiej stolicy - można uznać za skromne, zwłaszcza biorąc pod uwagę sumy, jakie miesięcznie wpływają na jej konto. Mieszkanie w budynku Berlaymont ma mieć ok. 25 metrów kwadratowych.

Nieoficjalnie współpracownicy von der Leyen przekonują, że takie rozwiązanie ma wiele zalet. Oszczędności na ochronie w dodatkowych lokalizacjach - niezależnie od tego, czy byłby to hotel, czy osobne mieszkanie. Berlaymont, główna siedziba KE, jest dobrze chroniony.

Zamieszkiwanie przy biurze ma być też praktyczne dla przewodniczącej KE - limuzyna z nią i ochroną nie będzie musiała przeciskać się przez brukselskie korki codziennie rano i wieczorem.

Juncker skarżył się w przeszłości, że przewodniczący KE nie ma rezydencji, a zamiast tego musi sam zapewniać sobie zakwaterowanie w Brukseli. Koszt wynajmu mieszkania w belgijskiej stolicy to, w zależności od metrażu i okolic,y od około tysiąca do kilku tysięcy euro miesięcznie.

Czytaj więcej:

Von der Leyen: Brexit nie jest końcem, jest początkiem przyszłych relacji

"FT": Von der Leyen rysuje wizję, której często brakowało Komisji Europejskiej

UE szykuje cięcia w budżecie. "Polska może stracić 13 mld euro"

  Komentarze
  • Londynek
   11 października 2019, 14:05

   A gdzie mieszkaja nasi europoslowie ???

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.09.2020
  GBP 5.052 złEUR 4.583 złUSD 3.923 złCHF 4.250 zł

  Sport


  Sport

  Reklama