Menu

USA: Decyzja ws. wiz dla Polaków nie wymaga zatwierdzenia przez Kongres

USA: Decyzja ws. wiz dla Polaków nie wymaga zatwierdzenia przez Kongres
Program bezwizowy (Visa Waiver Program, VWP) wszedł w życie w 1986 r. (Fot. Getty Images)
Decyzja prezydenta Donalda Trumpa dotycząca zniesienia wiz dla Polaków nie wymaga już zatwierdzenia przez ustawodawców na Kapitolu. Jest to obecnie kwestia sfinalizowania ustaleń administracji USA - przekazał przedstawiciel ambasady RP w Waszyngtonie.
Reklama

Prezydent USA Donald Trump przekazał wczoraj dziennikarzom, że podpisał zgodę na włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego, na mocy którego w celach turystycznych i biznesowych do Stanów Zjednoczonych można bez wizy wjechać na 90 dni.

"Teraz, gdy Polska została wytypowana, resort bezpieczeństwa narodowego podejmie konieczne kroki tak szybko jak to możliwe, by ocenić wejście Polski do programu - napisano w oświadczeniu Białego Domu. "Jeśli Polska będzie określona jako kraj należący do Programu Visa Waiver, jej obywatele będą mogli podróżować bez wizy do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i biznesowych" - dodano.

Trump podpisał zgodę na włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego. (Fot. Getty Images)

W sierpniu Polska i USA podpisały porozumienie o współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i imigracji, co stanowiło ważny krok na drodze do zniesienia przez USA obowiązku wizowego wobec Polaków. Umowę między polskim MSWiA i amerykańskim ministerstwem bezpieczeństwa narodowego podpisał polski ambasador w USA Piotr Wilczek i podsekretarz w resorcie bezpieczeństwa narodowego Chad F. Wolf.

Program bezwizowy (Visa Waiver Program, VWP) wszedł w życie w 1986 r. w celu wspomagania rozwoju turystyki i zacieśniania więzów USA z sojusznikami. W jego ramach corocznie wjeżdża do USA około 20 mln osób. Polska nie była dotąd objęta tym programem ze względu na zbyt wysoki odsetek osób, którym odmówiono amerykańskiej wizy.

Programem VWP jest objętych 38 państw, w tym 23 kraje Unii Europejskiej. Wśród nich są kraje z naszego regionu, np. Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa i Estonia. Jedynie Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Cypr nadal nie spełniają warunków programu.

Czytaj więcej:

Polacy bez wiz do USA już w tym roku? "Spełniliśmy wymagania"

Do USA z Polski bez wiz. Jest podpis Donalda Trumpa

  Komentarze
  • Jekenp
   5 października 2019, 09:00

   Brawo Trump Brawo Duda i Pis.
   Ludzie obeznani w wiedzy i polityce uczciwi Polacy głosują na polkow tylko PiS.
   Ludzie bez wiedzy po mediach lewackich tvn onet wyborcza polsat itd maja zakłamań rzeczywistość są okłamywani i głosują na targowice w pl.
   W Polsce są tyla 3 media nasze. TVP. Niezależna tvRepublika. Trwam. Reszta jest sb ub niemic i ruskich do kłamania półprawd manipulacji. Zaczni myslec.
   PiS odebra sb wysokie emerytur. Daje 500+, 13 emeryturę obniża podatki. Podnosi pensje ma być 4 tys. I tak a być. Nie jesteśmy Afryką ze w 2015 płaci tusk 3-5 zł h. PiS dał 15 zł a da 30

  • Greg
   5 października 2019, 09:36

   Jekenp: Swieta prawdza !

  • Nie pis
   5 października 2019, 09:53

   No PiS głosują tylko nieudacznicy co szukają darmowych pieniędzy

  • Rupert
   5 października 2019, 09:54

   @Jekenp padles ofiara problemow z zaopatrzeniem w leki?

  • Ja
   5 października 2019, 10:04

   Jekenp, co za bzdury. Idź trollować gdzieś indziej - jest wręcz odwrotnie niż piszesz. Ceny w sklepach ciągle idą w górę, PiS skądś musi wziąć pieniądze na 500+ i na 600+ dla posłów. Po wyborach dopiero zobaczysz co będzie i 500+ ci nawet nie pomoże bo będzie coraz drożej. TVP codziennie najezdza dla platformę i te same tematy wałkują. Oni robią wam pranie mózgu i Jarosław K. wami steruję. Nie dajcie się oszukać! Są jeszcze inne partie niż PiS i PO.

  • Sowa
   5 października 2019, 10:09

   Nic dodać nic ująć. Tak trzymać! Polski, Ludzki Rząd Biało- Czerwony!!! Pozdrowienia

  • PiS Zero
   5 października 2019, 10:33

   Na PiS glosuja tylko populisci, nieudacznicy, hipokryci. Gay prezesem partii, ktora nienawidzi gayow. Najwiecej komuchow w partii, ktora jest anty PRL. Przyklad mojego ojca. Psychol, nigdy nie chodzil do kosciola, zlodziej, pijak, kombinator, przemoc domowa, etc. Na emeryturze chodzi non stop Do kosciola i dalby sie zabic za PiS. A Kornel Morawiecki, jak pasuje do Kaczynskiego modelu rodziny? Rozwodnik, kochanki, dzieci z kazdym. Zlodziej. Obronca Rosji i Putina. Agent? Ludzie! Zacznijcie myslec sami a nie za PiS TVP czy szmatlawcami.

  • Tosiek
   5 października 2019, 15:33

   Troszke z innej beczki. Zanim oddasz glos na pisiora, przeczytaj prosze raport NIK o dodatkach E do żywności oraz raport o suplementach. Jest ogolno dostepny na rzadowej stronie www. Smacznego! Jak nie chcesz skonczyc Ty, twoi znajomi czy rodzina na onkologii to wlacz myslenie!

  • Rene
   6 października 2019, 07:59

   Nareszcie mozna podrozowac bez jakiej byle łaski

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.08.2020
  GBP 4.883 złEUR 4.406 złUSD 3.736 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama