Menu

Pomnik Zlatana Ibrahimovica odsłonięty w Malmoe

Pomnik Zlatana Ibrahimovica odsłonięty w Malmoe
Rzeźba wykonana z brązu została pozłocona i ma o wysokość 2,7 metra, a razem z podstawą z czerwonego granitu - 3,5 metra. Całość waży osiem ton. (Fot. Getty Images)
Dzisiaj przed stadionem Malmoe FF, macierzystego klubu piłkarza, odsłonięty został pomnik napastnika Los Angeles Galaxy i byłego kapitana reprezentacji Szwecji Zlatana Ibrahimovica.
Reklama

Ibrahimovic przyleciał bezpośrednim lotem z Houston, gdzie w niedzielę rozegrał mecz z miejscowym Dynamo, przegrany 2:4, do Kopenhagi. Stąd mostem nad cieśniną Oeresund przyjechał limuzyną do Malmoe.

„Szwecja ma wiele pomników byłych królów, lecz nie obecnego, więc w ten sposób dla turystów ją odwiedzających to ja jestem żywym królem tego kraju. Gdziekolwiek jestem na świecie, reprezentuję dumnie Szwecję, która jest moim krajem. Lokalizacja tej rzeźby nie mogła być inna niż w mieście, w którym się urodziłem" - stwierdził Ibrahimovic.

Dodał, że dzieło symbolizuje jego apetyt na sukces i drogę do jego osiągnięcia. "Zjadłem Szwecję na śniadanie, Europę na lunch, a świat zostawiłem sobie na kolację. Na razie nie zamierzam kończyć kariery i będę grał tak długo, jak będę w stanie robić to na najwyższym poziomie" - podkreślił.

„Ibrahimovic jest absolutnym fenomenem szwedzkiego futbolu, rozpoznawalnym na całym świecie. W Malmoe, gdzie się urodził, rozpoczęła się jego wielka kariera i teraz powrócił do domu, na razie w formie pomnika" - zauważył sekretarz generalny szwedzkiej federacji piłkarskiej Hakan Sjoestrand.

Piłkarzowi rzeźba się chyba spodobała... (Fot. Getty Images)

Ze względu na „wagę wydarzenia dla kraju" ceremonia odsłonięcia pomnika i konferencja w języku angielskim, z uwagi na obecność zagranicznych dziennikarzy, były transmitowane na żywo przez kanał telewizji publicznej SVT.

Rzeźba wykonana z brązu została pozłocona i ma o wysokość 2,7 metra, a razem z podstawą z czerwonego granitu - 3,5 metra. Całość waży osiem ton.

Początkowo miała w 2017 roku stanąć przed stadionem narodowym Friends Arena w Sztokholmie, co ogłosiła szwedzka federacja piłkarska (SvFF) wiosną 2015 roku, zlecajac jej wykonanie artyście Peterowi Lundemu.

Okazało się jednak, że rzeźba jest zbyt ciężka i miejsce się nie nadaje ze względu na podziemny garaż pod stadionem. Według policji, przeszkadzałaby też w przypadku ewakuacji stadionu.

W końcu utknęła w magazynach SvFF i dopiero we wrześniu władze Malmoe wydały pozytywną decyzję o ustawieniu jej przed stadionem klubu, w którym Ibrahimovic rozpoczynał swoją karierę.

Na co dzień Zlatan jest napastnikiem Los Angeles Galaxy. (Fot. Getty Images)

Do chwili odsłonięcia pomnika piłkarz go nie widział. Pozował tylko trzy razy w atelier artysty w Saltsjoebaden pod Sztokholmem.

„Był niespotykanie miły, otwarty na wszystkie moje sugestie i tak cierpliwy, że tak współpracującego modela nie miałem nigdy w całej karierze. Końcowej wersji nie widział, lecz podobał mu się model w gipsie" - przyznał Lunde.

Radna Malmoe Frida Trollmyr, która podpisała decyzję o lokalizacji zauważyła, że „Ibrahimovic to wielki syn naszego miasta, cieszymy się, że jego pomnik będzie stał tu, a nie gdzie indziej. Jego odsłonięcie było wielkim wydarzeniem dla całego miasta".

Urodzony w Malmoe 38-letni dzisiaj Ibrahimovic zadebiutował w rozgrywkach najwyższej szwedzkiej ligi, Allsvenskan w Malmoe FF w 1999 roku. W 2001 roku został sprzedany do Ajaxu Amsterdam, a później grał w takich klubach jak Juventus Turyn, Inter Mediolan, FC Barcelona, Paris Saint-Germain.

W latach 2001-2016 rozegrał w reprezentacji Szwecji 116 meczów, w których strzelił 62 bramki. Zrezygnował definitywnie z gry drużynie narodowej po mistrzostwach Europy w 2016 roku.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.08.2020
  GBP 4.883 złEUR 4.406 złUSD 3.736 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama