Menu

Sąd Najwyższy w UK: Zawieszenie parlamentu niezgodne z prawem

Sąd Najwyższy w UK: Zawieszenie parlamentu niezgodne z prawem
Boris Johnson może mieć teraz spore kłopoty. (Fot. Getty Images)
Brytyjski Sąd Najwyższy (SN) orzekł dzisiaj, że rozstrzygnięcie tego, czy zawieszenie przez premiera Borisa Johnsona parlamentu na pięć tygodni było zgodne prawem, jest w kompetencjach sądu oraz że tak długie zawieszenie nie miało uzasadnienia.
Reklama

Sędziowie uznali decyzję za niebyłą, co oznacza, że sesja parlamentu wciąż trwa, oraz że Johnson wprowadził w błąd królową. Decyzja została podjęta przez wszystkich 11 sędziów jednomyślnie.

Pod koniec sierpnia królowa Elżbieta II na wniosek Johnsona zgodziła się na zawieszenie parlamentu. Weszło ono w życie 10 września i miało potrwać do otwarcia nowej sesji Izby Gmin 14 października.

Do 31 października pozostało już niewiele czasu. (Fot. Getty Images)

Jakkolwiek samo zawieszenie parlamentu (prorogacja) jest normalną procedurą, wątpliwości budzi wyjątkowo długi okres jego trwania. Skarżący tę decyzję i krytycy rządu argumentowali, że Johnson zrobił to, aby uniemożliwić parlamentowi przeszkodzenie mu w doprowadzeniu do Brexitu 31 października.

Na dodatek zarzucali premierowi, że wprowadził w błąd Elżbietę II, której zgoda jest formalnie potrzebna do zawieszenia parlamentu.

Premier przekonywał, że to właśnie ostatnia sesja parlamentu była wyjątkowo długa, a zawieszenie ma umożliwić rządowi przeformułowanie planów legislacyjnych, oraz że nie chce, by parlament wracał do pracy w trakcie dorocznych konferencji programowych głównych partii politycznych.

Brytyjczycy uważają, że Boris Johnson nadużył swoich kompetencji, zawieszając parlament. (Fot. Getty Images)

Sprawa trafiła do SN, gdyż sądy niższej instancji wydały sprzeczne orzeczenia w sprawie prorogacji. Wysoki Trybunał (High Court) w Londynie odrzucił 6 września pozew jej przeciwników, wyjaśniając, że sprawa ma charakter polityczny, a nie prawny, zatem nie jest ona w kompetencji sędziów.

11 września szkocki sąd apelacyjny (Court of Session) uznał jednak, że decyzja Johnsona była niezgodna ze szkockim prawem, wobec tego nie ma mocy obowiązującej. Z kolei następnego dnia Wysoki Trybunał (High Court) w Belfaście odrzucił pozew, według którego narusza ono porozumienie wielkopiątkowe w Irlandii Północnej.

Czytaj więcej:

Szkocki sąd: Zawieszenie parlamentu przez rząd niezgodne z prawem

Johnson zaprzecza, że okłamał królową ws. zawieszenia parlamentu

Tusk po spotkaniu z Johnsonem: "Bez przełomu ws. Brexitu"

  Komentarze
  • ENZOO
   24 września 2019, 11:34

   No i co teraz? Jak w Polsce, bez konsekwencji...

  • @@@@@
   24 września 2019, 12:38

   Rozwiazanie parlamentu w ciagu 14 dni wybory i twardy przy zalozeniu ze konserwatysci zawra pakt z Brexit Party

  • Zorro
   24 września 2019, 13:23

   Teraz powinno byc jak w Polsce i nie wposcic poslow do parlamentu...bo np remont jest..i niebezpiecznie

  • Robol
   24 września 2019, 13:52

   -a taki dobry był, amerykański...

  • Mark111
   24 września 2019, 15:43

   No i dobrze. Kolejna sroga lekcja i kop w glupi leb " dyrektora , Mieczyslawa , naczelnika " , ktoremu sie juz wydawalo , ze jest kozak nad kozaki. Ma ma odrobine honoru , w co osobiscie watpie , to zniknie i slad po nim zaginie. Ma dobry wzor na znikanie od Camerona :-)
   Tak na calkim powaznie , to mam nadzieje na ostry zwrot akcji w tej calej brexitowej kupie i zgniataniu mozgow zwyklym ludziom. Co do zas polskiej interewencji jak ta hiszpanska to musimy wiedzic o jednym : w Polsce emeryci z UK raczej nie siedza w Ciechocinku itp miejscach , wiec nie ma kim kim straszyc .ASY nie kiwna palcem

  • SPRAWIEDLIWY
   25 września 2019, 19:41

   W tym momencie królowa Elżbieta II powinna odwołać premiera ze stanowiska ze skutkiem natychmiastowym, albowiem nie można ufać premierowi, który łamie prawo, jednocześnie angażując w to królową. Królowa nie ma obowiązku znać prawa jeśli chodzi o politykę. Premier owszem...w przypadku jakichkolwiek wątpliwości jest zobowiązany zasięgnąć porady prawnej.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.07.2020
  GBP 4.950 złEUR 4.471 złUSD 3.969 złCHF 4.203 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości