Menu

Edward Snowden ma nadzieję na azyl w Niemczech

Edward Snowden ma nadzieję na azyl w Niemczech
Edward Snowden wielokrotnie oskarżał Europę o bycie zbyt uległą wobec USA. (Fot. Getty Images)
Edward Snowden, były pracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), liczy na azyl w Niemczech. Nie byłby to krok wrogi wobec USA - przekonuje w wywiadzie dla dziennika 'Die Welt'.
Reklama

"Myślę, że każdy, kto w miarę obiektywnie patrzy na historię, przyzna, że gdyby Niemcy mnie przyjęły, nie byłoby to już traktowane jako działanie wrogie wobec USA" - przekazał "Die Welt" były analityk NSA, który w 2013 r. ujawnił tajne informacje o masowej inwigilacji prowadzonej przez tę agencję.

Azyl w Unii Europejskiej oznaczałby, jak uważa Amerykanin, że "Europa wstawia się za Stanami Zjednoczonymi". W momencie, kiedy kraj ten sam nie potrafi bronić swoich wartości - argumentuje.

Obecnie Snowden, oskarżony w Stanach Zjednoczonych o szpiegostwo, przebywa w Rosji, gdzie w roku 2013 uzyskał azyl polityczny i prawo stałego pobytu. Przyznana mu w tym kraju ochrona międzynarodowa obowiązuje do 2020 roku.

Czy Niemcy przyznają azyl Snowdenowi? (Fot. Getty Images)

Były pracownik wywiadu elektronicznego zarzuca Niemcom i Francji, że nic nie przedsięwzięły w jego sprawie. "Niestety utknąłem w Moskwie również z powodu bezczynności zachodnich rządów. Chciałbym otrzymać ochronę polityczną w Niemczech, czy Francji i złożyć tam wniosek o azyl. Ale rządy tych krajów szukały powodów, żeby nie pozwolić mi tam przyjechać. Myślę, że europejskie rządy się mnie boją" - ubolewa Snowden i dodaje, że nie opublikował niczego, co mogłoby zagrozić ludziom.

Sześć lat temu Amerykanin ujawnił, że NSA za zgodą niektórych dostawców usług sieciowych i firm telekomunikacyjnych prowadziła inwigilację międzynarodowych rozmów telefonicznych obywateli USA oraz serwisów społecznościowych.

Waszyngton ocenia działalność Snowdena diametralnie inaczej niż on sam. Odtajniony w 2016 roku raport Komisji ds. Wywiadu Izby Reprezentantów stwierdza, że były analityk "wyrządził ogromne szkody dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych" i naraził na niebezpieczeństwo 13 różnych obszarów określanych mianem wysokiego ryzyka.

    Komentarze
    • SONOWODON
      14 września, 12:20

      A CIEMNY LÓD DALEJ WPISÓJE PRAWDZIWE DANE NA FEJSIE. TEŻ CHCIAŁABYM BYĆ TAKĄ CIEMNĄ MAŁĄ SZARĄ KRÓWKĄ CO WPISUJE SWOJE DANE JAK TYLKO WIDZI PÓSTE POLE W MONITOŻE

    • Banita
      14 września, 12:24

      Już za późno na taki ruch. Ruscy wyssali z niego wszystkie tajemnice wiec komu on potrzebny. Niemcy nie są głupi, by brać odpad na swoje plecy.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 10.12.2019
    GBP 5.095 złEUR 4.288 złUSD 3.871 złCHF 3.925 zł

    Sport


    Reklama