Menu

"FT": Von der Leyen rysuje wizję, której często brakowało Komisji Europejskiej

"FT": Von der Leyen rysuje wizję, której często brakowało Komisji Europejskiej
Media na całym świecie komentują dziś skład komisji Ursuli von der Leyen. (Fot. Getty Images)
Przyszła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawia wyraźną strategiczną wizję pozycji UE, której w przeszłości zbyt często brakowało KE - informuje w komentarzu redakcyjnym 'Financial Times'.
Reklama

Londyński dziennik twierdzi, że von der Leyen ma więcej ambicji i energii niż jej poprzednik Jean-Claude Juncker. "Przede wszystkim wraz ze swoim zespołem zaczęła wyznaczać miejsce Unii Europejskiej między gigantami - USA i Chinami: (ma być to - przyp.red.) nadzorujące mocarstwo, które potrafi ochronić i zaplanować swój model zrównoważonej społecznej gospodarki rynkowej" - wskazuje "FT".

Gazeta zwraca uwagę, że przedstawione dzień wcześniej przez von der Leyen nominacje komisarzy wiele mówią o priorytetach nowej KE. Wśród nich "FT" wymienia zachowanie konkurencyjnego rynku w dobie cyfrowej i planowanie europejskiej transformacji energetycznej w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej przy utrzymaniu potencjału przemysłowego i innowacyjnego Europy.

Ursula von der Leyen zastąpiła na stanowisku Jean-Claude Junckera. (Fot. Getty Images)

Gwiazdą nowej KE jest Dunka Margrethe Vestager, która ma być odpowiedzialna za cyfryzację oraz konkurencję - dowiadujemy się z "FT". Powiązanie tych dwóch obszarów "to znak świadczący o gotowości Brukseli do ograniczenia dominacji amerykańskich gigantów technologicznych i ochrony interesów użytkowników w Europie i poza nią" - dodaje dziennik.

Według "FT", Janusz Wojciechowski, który został kandydatem na komisarza ds. rolnictwa, będzie zmuszony do odzwyczajenia wielu polskich rolników od unijnych dotacji, a były włoski premier Paolo Gentiloni, który będzie odpowiadać za gospodarkę, bez wątpienia będzie "szarpał się" z władzami w Rzymie w sprawie deficytu.

Czeszka Viera Jourova będzie odpowiadała w KE za "wartości i transparentność", podczas gdy wobec premiera Czech Andreja Babisza prowadzone jest dochodzenie w związku z możliwym sprzeniewierzeniem unijnych środków - przypomina "FT".

Von der Leyen zapowiedziała, że stanie na czele "geopolitycznej Komisji" i będzie "strażnikiem wielostronności" - zaznacza dziennik. Europa przygotowuje się do oddziaływania swym ekonomicznym potencjałem, a więc nic dziwnego, że kandydaturze byłej niemieckiej minister obrony na stanowisko szefowej KE był tak przychylny prezydent Francji Emmanuel Macron - ocenia "Financial Times". 

  Komentarze
  • Ja wohl
   11 września 2019, 18:25

   Ordnung muss sein! Tak prosze trzymać Frau von der Leyen.

  • Raze
   11 września 2019, 19:32

   Sranie w banie i pieprzenie o dupie Maryni. Nic na temat świętej nietykalnej religii i jej pasożytniczych przedstawicieli. Co z nierobami ,niedość, że europejskich pasożytów nie brakuje, importowanymi na siłę. Ale co tam politycy na nich nie płacą. Tylko ci co i polityków darmozjadów utrzymują. Oby nie nowa Merkel. Od szwabów niewiele dobrego wyszło gdy im się nie opłaciło.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 11.08.2020
  GBP 4.893 złEUR 4.402 złUSD 3.739 złCHF 4.090 zł

  Sport


  Sport

  Reklama