Menu

Kaczyński o powrotach Polaków z emigracji

Kaczyński o powrotach Polaków z emigracji
Jarosław Kaczyński uważa, że kluczem do rozwoju gospodarki mogą być powracający z emigracji Polacy. (Fot. Getty Images)
Sposobem na uzupełnienie zasobów pracy w Polsce jest powrót Polaków z emigracji - przekazał w 'Sygnałach dnia' w PR1 prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zapewnił, że zaplanowany wzrost płacy minimalnej nie doprowadzi do bankructw małych firm.
Reklama

Wczoraj polski rząd przyjął rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 r. Od 2020 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 2 600 zł, a od 1 stycznia 2021 r. zadeklarowaliśmy 3000 zł - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Prezes PiS był pytany m.in., czy w sytuacji wzrostu płacy minimalnej nie dojdzie do bankructw małych zakładów, zatrudniających kilka osób, bo przedsiębiorców tych nie będzie stać na pracowników.

"Nie będą bankrutować, o ile będą potrafiły w tej nowej rzeczywistości - a przecież mają kilka lat na to, żeby się przygotować - funkcjonować, bo będzie rósł także wyraźnie popyt na różne towary i będzie sytuacja, w której będzie można te przedsiębiorstwa rozwijać i doprowadzić do tego, że one z tymi wyższymi płacami będą sobie dawały radę" - odpowiedział Kaczyński.

Czy Polacy mieszkający zagranicą wrócą do Polski skuszeni wyższą płacą minimalną? Tak uważa obóż rządzących. (Fot. Getty Images)

Jak dodał, Polska potrzebuje "rąk do pracy". "Sposobem na uzupełnienie zasobów pracy w Polsce (...) jest powrót Polaków z emigracji" - ocenił prezes PiS.

Jak zaznaczył, "chce to mocno podkreślić, bo ostatnio słyszeliśmy takie sądy, iż to mają być ludzie np. z Ukrainy, przy całym szacunku dla Ukraińców".

"My uważamy, że polityka tego polskiego modelu państwa dobrobytu doprowadzi do tego, że przynajmniej znacząca część tych, którzy emigrowali, do Polski wrócą i to będzie ten zasób, którego potrzebujemy, jeżeli chodzi o pracę i jeżeli chodzi o kwestie demograficzne, bo Polska mogłaby być liczniejsza, niż jest w tej chwili" - wskazał Kaczyński.

  Komentarze
  • Fadel
   11 września 2019, 12:19

   Generalnie polska potrzebuje tych ludzi, aby złupić ich podatkami i datkami na kościół rzymsko-katolicki.

  • No tak
   11 września 2019, 12:30

   Lal no to trzeba wracac jak kasiore daja tylko placa idzie w gore i zycie tez czy nie

  • Fan Clarksona
   11 września 2019, 12:40

   2600zl.. to resztki dla biednych.. resztki ze stołu panów.. dno.. ahahhaha

  • Ewa
   11 września 2019, 12:41

   Kampania wyborcza i nic innego, dlatego robia to pod koniec kadencji, a jak nie wygrają to opozycja będzie się martwić jak ten syf rozwiązać. Małe firmy będą zatrudnialy tylko na umowy śmieciowe aby przynajmniej na ZUSie zaoszczędzić. Wszystko będzie musiało podrozec i skończy się na tym, że ludzie na 500+ i tak będą chodzili do MOPSu po pomoc, a firmy zza granicy będą otwierać się w Czechach, Słowacji czy na Litwie

  • Leon
   11 września 2019, 12:43

   Wszysdko fajnie tylko zbyt puzno ci co sprubowali zachodu I sa latami na emigracji do Polski nie wruca ja jestem 25 lat na emigracji I juz nigdy nie wruce do PL za moich czasow w Polsce zarabiano grosze na zycie bylo malo .A teraz Polska do niczego mi nie jest potrzebna zreszta gdzie by nie wyjechal to bedzie lepiej w PL ceny towaru juz sa wyzsze niz naprzyklad w UK.

  • Jarekzegarek
   11 września 2019, 12:48

   Komu ten kit? Ceny w Polsce jak na Zachodzie dzięki pisowskiemu rozdawnictwu...

  • Dw.
   11 września 2019, 12:56

   Wszystko to bujda. Praca owszem jest, ale tylko dla pracowników fizycznych np. z Ukrainy. Dla młodych, wykształconych nie ma nic. Nawet miejsc w przedszkolach dla ich dzieci.

  • Hehehe
   11 września 2019, 13:09

   Prezes zapewnił że wzrost wynagrodzenie nie doprowadzi do bankructw- hehe pewnie zagwarantował że w razie kłopotów dopłaci firmom ze swojej wypłaty

  • Drwal
   11 września 2019, 13:14

   Po 17 latach tułaczki
   wróciliśmy do kraju i jesteśmy zadowoleni

  • Wracajcie do Polski
   11 września 2019, 13:17

   Polska potrzebuje tanich fachowców do firm zwłaszcza tych państwowych gdzie zarządy poobsadzane baronami z Pis co nic nie potrafią i do roboty się nie nadają a wymagania finansowe maja większe jak na Zachodzie

  • LONDYŃCZYK
   11 września 2019, 13:56

   Po 5 latach pracy w Londynie i obserwacji co PIS wyprawia w Polsce mogę stanowczo stwierdzić, że niestety powrót do polski to samobójstwo ekonomiczne.
   Tu mamy BREXIT wiec od jakiegoś czasu rozważam przeprowadzę do USA. Czas pokaże

  • Vistula
   11 września 2019, 18:18

   Czas pokaże jaki to będzie miało skutek. Dużo zależy od ilości ludzi którzy są zatrudnieni na minimalnej pensji. Moze niektóre firmy powinny upaść jeżeli nie są w stanie zapłacić normalnej pensji, albo właściciel sam powinien pracować jeżeli Business nie przynosi zysku. A może jest wiele takich cwaniaków, których firmy maja obrót ale waż w kieszeni nie pozwala dać godziwej pensji pracownikom.

  • Ja
   11 września 2019, 20:57

   "Jak zaznaczył, "chce to mocno podkreślić, bo ostatnio słyszeliśmy takie sądy, iż to mają być ludzie np. z Ukrainy" i tak będzie...

  • Kakadu
   12 września 2019, 10:29

   @Drwal - jak nazywasz zycie tulaczka, to moze lepiej, ze wrociliscie. Ja sie nigdzie nie tulam, jestem wysoko oplacanym profesjonalista od uslug informatycznych w chmurze i Brytyjczycy szanuja moja prace i moje standardy - co o mnie mysla prywatnie, mnie nie interesuje, tak jak nie interesowalo mnie to w Polsce, z ta roznica, ze w Polsce niestety mnie to dotykalo, np. sasiedzi okazywali jawna zawisc, robiono na mnie bezpodstawne donosy albo klienci koncowi przychodzili do mojego domu bez zaproszenia, chociaz nie byla to siedziba firmy! W UK takie rzeczy nie sa do pomyslenia.

  • Pamietliwy
   12 września 2019, 13:35

   Treść wypowiedzi, gramatyka, stylistyka jak u Edwarda Gierka.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 10.07.2020
  GBP 4.994 złEUR 4.474 złUSD 3.965 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama