Menu

Johnson: "Osiągniemy porozumienie z UE, Brexit nastąpi w terminie"

Johnson: "Osiągniemy porozumienie z UE, Brexit nastąpi w terminie"
Johnson odwiedził dzisiaj Pimlico Primary School w Londynie. Mówił tam m.in. o Brexicie... (Fot. Getty Images)
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson oświadczył dzisiaj, że osiągnie porozumienie w sprawie Brexitu i doprowadzi do wyjścia kraju z Unii Europejskiej w planowanym terminie 31 października.
Reklama

"Będziemy mieli porozumienie i będziemy bardzo ciężko pracować, żeby je dostać" - stwierdził brytyjski premier uczniom podczas wizyty w jednej z londyńskich szkół.

"Wczoraj byłem w Irlandii i rozmawiałem z naszymi irlandzkimi przyjaciółmi o tym, jak do tego doprowadzić. Pojedziemy też do Brukseli i będziemy rozmawiać z niektórymi europejskimi stolicami" - dodał.

Podkreślił, że "jest sposób na osiągnięcie porozumienia, ale będzie wymagało dużo wytężonej pracy". Zastrzegł jednak, że Wielka Brytania musi być "gotowa na wyjście (z UE) bez takiego porozumienia" oraz że "jeśli będzie to absolutnie niezbędne, wyjdziemy bez niego".

"Całe to gadanie, że to niedemokratyczne, to błagam, stek bzdur" - ocenił Johnson.

W poniedziałek, po zatwierdzeniu przez królową Elżbietę II, w życie weszła ustawa mająca na celu zablokowanie Brexitu bez umowy. Dokument ten zobowiązuje premiera do poproszenia o odłożenie terminu opuszczenia Wspólnoty, jeśli do 19 października parlament nie przyjmie żadnej innej wersji umowy w sprawie Brexitu, poza porozumieniem wynegocjowanym już z Brukselą i trzykrotnie odrzuconym w Izbie Gmin. Ustawa otwiera też drogę do opóźnienia Brexitu do 31 stycznia 2020 roku.

Premier uczestniczył dzisiaj w lekcji historii. Jak sam zapisze się na jej kartach?... (Fot. Getty Images)

Również w poniedziałek Izba Gmin odrzuciła drugi wniosek Johnsona o rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych, które przedstawia jako jedyny sposób na przełamanie impasu w sporze między nim samym a parlamentem. Johnson mówił przed głosowaniem, że w przypadku odrzucenia wniosku w październiku pojedzie na szczyt UE z zamiarem osiągnięcia porozumienia, ale nie poprosi o kolejne opóźnienie Brexitu.

Poniedziałkowe spotkanie Johnsona z premierem Irlandii Leo Varadkarem w Dublinie rządu obu państw oceniły w komunikacie jako konstruktywne, ale nie przełomowe. Rozmowy dotyczyły awaryjnego mechanizmu tzw. backstopu, który ma zapobiec powstaniu po brexicie twardej granicy między należącą do UE Irlandią a stanowiącą część Zjednoczonego Królestwa Irlandią Północną.

Johnson domaga się od strony unijnej renegocjacji porozumienia o Brexicie, w tym usunięcia z niego zapisu o backstopie; UE odmawia.

Przeprowadzenie Brexitu 31 października br. było najważniejszą z obietnic złożonych przez Johnsona, który stanowisko premiera objął w lipcu.

  Komentarze
  • Przemko
   10 września 2019, 17:17

   on chyba kpi (albo o drogę pyta).... żadnego porozumienia z UE nie będzie, bo UE nie ustąpi ani na krok. bojo też nie ustąpi z prób wywalenia back-stopu. skończy się pewnie na tym, że fhrancuziki zablokują kolejne przesunięcie terminu i rzeczywiście LOL (the) UK opuści (the) UE 31 X - ale bojo powie, że z winy pogromców żab i ślimaków. LOL

  • Vistula
   10 września 2019, 17:59

   Na stronie BBC jest komentarz publicysty, ze Macron tylko tak pohukuje i nic nie będzie blokował

  • Miro
   10 września 2019, 18:41

   Oshowom

  • Czytelnik anonimowy
   10 września 2019, 19:07

   a roszczeniowcy nadal bez prawa głosu... Dumne orły, profesorowie od wszystkich rozumów, których chwilowo niesprawiedliwy los rzucił na zmywak lub betoniarkę, jedyni zdolni uratować UK przed zapaścią gospodarczą, nadal nie są wysłuchani...

  • Profes
   10 września 2019, 19:46

   Nie po to US sponsorowało Brexit (patrz: Cambridge Analytica), żeby teraz miała być jakaś umowa. Bojo i Farage już dogadani z Donaldem - i nie chodzi o Tuska.

  • Tag
   10 września 2019, 19:59

   Ale jak na blondi to minkę masz nie tęgą Borysku :-) co ty chlopie bierzesz, że tak tobą manipulują ?

  • Jareklfc
   10 września 2019, 21:16

   Spójrzcie na te dzieci. Anglyky take że hej🤔

  • SOLO
   10 września 2019, 21:47

   WIelka Brytania => 31.10.2019 = mala brytania i bociany pionowo startujace

  • Czytelnik anonimowy
   11 września 2019, 02:50

   Na zdieciu z dziećmi same rodowite a gole jak nasz czytelik👍

  • M.M.
   11 września 2019, 04:00

   BoJo też Anglik pradziadek Ali Kemal turek.

  • Profes
   11 września 2019, 09:14

   WAŻNE: przedwczoraj, podczas zamieszania w parlamencie, rząd zmienił zasady Settled Status, zmiany wchodzą w życie 1 października. Posunięcie godne polskich polityków - po cichu wprowadzać zmiany, kiedy uwaga jest skierowana gdzie indziej (zawieszenie parlamentu). Szczegóły zmian: https://www.freemovement.org.uk/welcome-and-unwelcome-rule-changes-made-to-eu-settlement-scheme-analysis/

  • Wszechwiedzacy
   11 września 2019, 12:28

   Farsa

  • Historia
   11 września 2019, 13:14

   Prosze zwrocic uwage na ksiazke jaka jest za BoJo. To mowi samo za siebie jaka fajna propaganda lepsza niz PRL . Politycy jego pokroju zawsze lubili pokazywac sie z dziecmi czy kurami jak BoJo. Ten caly balagan jest wprowadzony po to aby bogaci zarobili jeszcze wiecej kasy.

  • Bryndal
   11 września 2019, 21:10

   Francuzi straszyli ze nie popra przedluzenia i slusznie, bo ileż mozna. Musi byc wazny powod jak np. Drugie referendum. Przy tym powodzie nikt w UE nie zavetuje przesuniecia terminu wyjscia... o taki maly nacisk ze strony UE na drugie referendum..

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 12.08.2020
  GBP 4.903 złEUR 4.412 złUSD 3.756 złCHF 4.101 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości