Menu

Hiszpania przygotowuje firmy na twardy Brexit

Hiszpania przygotowuje firmy na twardy Brexit
Hiszpańskie władze chcą, aby przedsiębiorcy w całym kraju byli jak najlepiej przygotowani do twardego Brexitu. (Fot. Getty Images)
Rząd Hiszpanii spodziewając się wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy rozpoczął akcję przygotowywania swoich firm do twardego Brexitu. Wczoraj hiszpańscy przedsiębiorcy otrzymali pierwsze listy ze szczegółowymi informacjami o konsekwencjach Brexitu.
Reklama

Jak poinformowały hiszpańskie media, socjalistyczny gabinet Pedro Sancheza wysłał listy do 90 tys. rodzimych przedsiębiorców. W piśmie rząd poinformował biznesmenów o warunkach, na których będą mogli współpracować z brytyjskimi podmiotami gospodarczymi po twardym Brexicie.

Większość adresatów listów, przygotowanych przez specjalistów z ministerstwa finansów w Madrycie, stanowią właściciele spółek prowadzących działalność handlową z firmami z Wielkiej Brytanii.

Z ustaleń dziennika "El Pais" wynika, że listy uświadamiające biznesmenów o warunkach, w jakich przyjdzie im działać po wyjściu Wielkiej Brytanii bez umowy powstały z inicjatywy premiera Sancheza. Wcześniej miał on w tej sprawie odbyć szereg rozmów z przedstawicielami czterech resortów: finansów, rolnictwa, zdrowia oraz spraw zagranicznych.

Hiszpania jest jednym z krajów, których gospodarka ściśle powiązana jest z Wielką Brytanią. (Fot. Getty Images)

Według hiszpańskich mediów, w listach rodzimych przedsiębiorców wyjaśnione zostały m.in. kwestie celne, a także nowe warunki fitosanitarne, na podstawie których ma być prowadzony handel z Wielką Brytanią po twardym Brexicie.

Socjalistyczny gabinet Sancheza przypomniał też o deklaracji rządu Borisa Johnsona, który chciałby, aby Wielka Brytania opuściła UE do 31 października, a maksymalnie do połowy grudnia wydłużył się okres adaptacyjny na wprowadzanie zmian.

Według oceny Madrytu, najwięcej zmian po twardym Brexicie będzie dotyczyło firm dostarczających na rynek brytyjski mięso i wędliny, farmaceutyki, a także produkty chemiczne.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.10.2019
  GBP 4.967 złEUR 4.284 złUSD 3.850 złCHF 3.897 zł

  Sport


  Reklama