Menu

Królowa zatwierdziła ustawę blokującą bezumowny Brexit

Królowa zatwierdziła ustawę blokującą bezumowny Brexit
Zgoda monarchini uważana była za czystą formalność ze względu na to, że projekt ustawy w zeszłym tygodniu został przyjęty przez Izbę Gmin, a następnie bez poprawek przez Izbę Lordów. (Fot. Getty Images)
Królowa Elżbieta II formalnie zatwierdziła dzisiaj ustawę, mającą na celu zablokowanie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy. Rzecznik Izby Lordów Norman Fowler poinformował, że ustawa w tym samym dniu weszła w życie.
Reklama

Zgodnie z zapisami dokumentu, szef rządu będzie miał obowiązek poprosić o kolejną zmianę terminu opuszczenia Wspólnoty, jeśli parlament nie przyjmie do 19 października żadnej innej wersji umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, poza porozumieniem wynegocjowanym już z Brukselą i trzykrotnie odrzuconym w Izbie Gmin.

Ustawa otwiera też drogę do opóźnienia Brexitu do 31 stycznia 2020 roku.

Według obecnie obowiązującego harmonogramu, Brexit powinien nastąpić 31 października br.

Królewski podpis był ostatnim etapem koniecznym do wejścia ustawy w życie. Zgoda monarchini uważana była za czystą formalność ze względu na to, że projekt ustawy w zeszłym tygodniu został przyjęty przez Izbę Gmin, a następnie bez poprawek przez Izbę Lordów.

Procedowanie tego projektu wywołało głębokie podziały w rządzącej Partii Konserwatywnej, doprowadzając do wykluczenia z klubu parlamentarnego 21 posłów ugrupowania, którzy w Izbie Gmin głosowali z opozycją, a wbrew stanowisku rządu.

Przeprowadzenie Brexitu 31 października br. było najważniejszą z obietnic składanych przez urzędującego od lipca premiera Borisa Johnsona. Pod koniec zeszłego tygodnia Johnson zapowiedział, że "prędzej wyzionie ducha", niż zgodzi się na opóźnienie wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE, a ustawę nazwał "poddańczą" wobec UE. Zadeklarował też, że nie zamierza starać o się o wydłużenie terminu Brexitu.

3 września Johnson utracił większość w Izbie Gmin, gdy torys Philip Lee podczas obrad parlamentu przesiadł się do ław opozycji, ogłaszając, że dołącza do proeuropejskich Liberalnych Demokratów.

  Komentarze
  • Mengele
   9 września 2019, 17:34

   Nie bedzie zadnego brexitu!!!!!

  • Obivankanobi
   9 września 2019, 17:42

   W mediach wprowadzają w błąd, to nie blokuje bezumownego brexitu, tylko odracza. Wystarczy żeby tylko jeden członek UE się nie zgodził i brytole w 2 tyg musza podjąć decyzję.

  • Jak to?
   9 września 2019, 23:49

   Czyżby nasi specjaliści od Brexitu nadal sie łudzili? Czy polskie orły, profesorowie wszechwiedzy chwilowo przy łopacie i nieomylne rekiny zmywaka tak mało maja w tej sprawie do powiedzenia? Przecież Jukej musi wysłuchać polskich doradców i roszczeniowców, którym się wszystko należy, bo jak oni wyjadą, to ten kraj zginie. :)))

  • ??
   10 września 2019, 12:34

   jakis link do oryginalnego artykulu z anglojezycznej strony?

  • Vistula
   10 września 2019, 12:37

   @Jak to? Co Ty czlowieku bierzesz? Masz jakis kompleks parobka to go sobie miej. Ale nie zmuszaj innych, zeby tak jak ty chcieli byc bezwolni, podczas gdy, nawet jezeli pracuja na zmywaku, placa podatki I rachunki w kraju gdzie mieszkaja.

  • Mark111
   11 września 2019, 08:18

   Brawo Vistula! Dokladnie tak. Sami sie nie szanujemy i tyle. Odnosnie skamlenia Irlandii to nie wiem skad masz info o braku aktywnosci pewnych grup. To jest tak , ze TV itp podaja te najbardziej sensacyjne info . Te codzienne sa znane tylko z bliska. To tak.jakby opowiadac Angolom o Katyniu i Banderze. Nie ma szans na ich pelne zrozumienie. Dlatego wlasnie ten , jakze istotny watek , zwiazany z granica w Irlandii jest tak akcentowany. I nie ma w tym przesady. Choc Irlandia ma poparcie EU , to w razie czego raczej na realna interwencje i pomoc chyba liczyc nie moze. Chcialbym sie mylic...

  • Do jak to...
   11 września 2019, 08:42

   Sługusów takich jak ty to w przedział towarowy będą pakować... W worki do paszy na króliki razem z burakami.
   Się chamie nie wypowiadaj o sobie na forum grupowym. Pozdro!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 10.07.2020
  GBP 4.994 złEUR 4.474 złUSD 3.965 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości