Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Bratanek Turinga: Złamanie kodu Enigmy to sukces wielu osób

Bratanek Turinga: Złamanie kodu Enigmy to sukces wielu osób
Dermot Turing robi wszystko, co może, aby pamięć o kodzie Enigmy pozostawała żywa. (Fot. Getty Images)
Brytyjczycy byli w stanie odszyfrować kod Enigmy na czas tylko z pomocą polskich kryptologów. Bardzo zależy mi na tym, żeby we właściwych proporcjach przedstawić udział wszystkich, którzy byli w to zaangażowani - oznajmił wczoraj dziennikarzom Dermot Turing.
Reklama
Reklama

Dermot Turing jest autorem książki "XYZ. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy" i bratankiem słynnego kryptologa Alana Turinga. Gości w Krakowie na Jubileuszowym Zjeździe Matematyków Polskich. Wczoraj uczestniczył także w zorganizowanym przez Fundację Panteon Narodowy spotkaniu z młodzieżą, której mówił o wkładzie Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego w złamanie kodu Enigmy.

Dziś Dermot Turing weźmie udział w uroczystości upamiętnienia polskich matematyków i kryptologów w Panteonie Narodowym w kościele św. św. Piotra i Pawła.

Według Turinga, "Polacy uczynili wiele, zanim kryptolodzy w Bletchley Park osiągnęli niesamowity sukces". Pytany o to, czy bez wkładu polskich naukowców Brytyjczycy złamaliby kod Enigmy odpowiada, że byłoby to możliwe. "Pytanie jest nie czy, ale kiedy. To jest bardzo istotne, że Brytyjczycy byli w stanie odszyfrować kod Enigmy na czas tylko z pomocą polskich kryptologów" – wskazał Turing.

Dodał, że w Polsce historia Enigmy jest dobrze znana. "Polacy mają ją w krwiobiegu. Ale w Wielkiej Brytanii niewiele wie się na ten temat. Przeciętny Brytyjczyk sądzi, że Alan Turing sam złamał ten kod ukryty w jakimś ciemnym pomieszczeniu przy pomocy tajemniczych urządzeń. Byłem zaskoczony, jak dobrze została przyjęta moja książka przez Brytyjczyków i jak duże zainteresowanie wzbudziła" – przekazał dziennikarzom Turing.

Podkreślił, że przystępując do pracy nad książką, chciał dowiedzieć się, co faktycznie zrobili polscy kryptolodzy i jak istotne to było. "Kierowała mną bardziej ciekawość, niż dług wdzięczności wobec mojego wuja" - ocenił Dermot Turing. "Kiedy zacząłem odkrywać tę historię, stała się ona dla mnie nie tylko fascynującą opowieścią o matematykach, ale również o ludziach" - dodał.

"Zależało mi na tym, żeby powstała zbalansowana opowieść, żeby we właściwych proporcjach przedstawić udział wszystkich zaangażowanych w złamanie kodu Enigmy" – podkreślił.

Autor książki przyznał, że podczas pracy nad książką bardzo poruszające było dla niego dotarcie do dokumentów Gustave’a Bertranda, które zostały odtajnione przez władze francuskie w 2016 r. i w których znajdują się zdjęcia i rysunki pokazujące konstrukcję Enigmy oraz odnalezienie listu gończego, które władze hitlerowskie wystawiły za polskimi kryptologami.

W książce Turing opisuje, że na złamanie kodu Enigmy składała się praca Francuzów, Polaków i Anglików. "Dla samych Francuzów to duże zaskoczenie i odkrycie. Francuzi nie wiedzą o swoje roli w tej sprawie, dlatego z ciekawością czekam na reakcje czytelników na moją książkę, która została przetłumaczona na język francuski i ukaże się we Francji w październiku" – dodał.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.05.2024
  GBP 4.9798 złEUR 4.2572 złUSD 3.9175 złCHF 4.3052 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama