Menu

Amsterdam najbezpieczniejszym miastem w Europie. Jak wypadł Londyn?

Amsterdam najbezpieczniejszym miastem w Europie. Jak wypadł Londyn?
Amsterdam znacznie wyprzedził inne europejskie miasta. (Fot. Getty Images)
Amsterdam jest najbezpieczniejszym miastem w Europie, a Tokio na świecie - poinformowała grupa ekspertów z Economist Intelligence Unit (EIU), która zajmuje się prognozowaniem, badaniami i analizami ekonomicznymi. W corocznym raporcie sprawdzono zdolność miast do radzenia sobie z każdym rodzajem problemu - od katastrof żywiołowych po ataki cybernetyczne.
Reklama

W rankingu brano pod uwagę cztery rodzaje bezpieczeństwa: cyfrowe, infrastrukturalne, zdrowotne i osobiste. 

W zestawieniu globalnym Tokio wyprzedziło Singapur, a na trzecim miejscu znalazło się drugie japońskie miasto - Osaka. Czwarta pozycja została przyznana Amsterdamowi, który dzięki temu został uznany za najbezpieczniejsze miasto na Starym Kontynencie.

Piąte jest Sydney, szóste Toronto, na siódmym miejscu jest Waszyngton. Ósmą pozycję zajmuje kolejne europejskie miasto - Kopenhaga, która wyprzedziła Seul. Pierwszą dziesiątkę zamyka Melbourne.

Na liście najbezpieczniejszych miast w zestawieniu europejskim, poza Amsterdamem i Kopenhagą, wysokie noty zdobył również Sztokholm, Londyn, Frankfurt, Zurych oraz Paryż. Brytyjska stolica mogła liczyć na 5. miejsce w Europie i 14. na świecie.

Na liście znalazła się również brytyjska stolica. (Fot. Getty Images)

Na liście EIU nie znalazło się żadne polskie miasto.

Według autorów raportu, najbezpieczniejsze miasta uzyskały wysokie noty przede wszystkim za dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej, posiadanie dedykowanych zespołów ds. bezpieczeństwa cybernetycznego, dobrą organizację policji na szczeblu lokalnym i za dobrą ochronę przed katastrofami naturalnymi.

Wyjaśniono, że europejskie miasta osiągają dobre wyniki w dziedzinie zdrowia, natomiast mają jeszcze sporo do zrobienia w kwestiach bezpieczeństwa cyfrowego. To w Europie, zdaniem twórców rankingu, dochodzi najczęściej do naruszania prywatności lub kradzieży tożsamości poprzez internet. 

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama