Menu

Nie żyje twórca sieci sklepów Biedronka

Nie żyje twórca sieci sklepów Biedronka
Sieć Biedronka to jedne z najpopularniejszych sklepów w Polsce. (Fot. Wikipedia)
Alexandre Soares dos Santos, twórca potęgi sieci handlowej Biedronka, zmarł w Portugalii w wieku 84 lat po długiej chorobie - poinformowała dzisiaj rodzina przedsiębiorcy.
Reklama

Biznesmen, który wraz ze swoimi dziećmi od kilku lat plasował się na drugim miejscu listy najbogatszych ludzi Portugalii, zmarł wczoraj w swoim lizbońskim domu.

Dzisiaj przed południem zarówno portugalskie media, jak i mieszkańcy tego kraju szeroko komentowali śmierć byłego prezesa koncernu Jeronimo Martins. Przypominali, że Soares dos Santos był m.in. twórcą działających w Polsce sieci sklepów Biedronka oraz drogerii Hebe.

Ekonomiści przypominają, że to właśnie dzięki jego decyzjom grupa Jeronimo Martins zdecydowała się zainwestować w Polsce. "Czas pokazał, że była to słuszna decyzja pod względem biznesowym" - podkreślają eksperci.

Alexandre Soares dos Santos przez wiele lat zmagał się z chorobą nowotworową. (Fot. Observador.pt)

Jak wyjaśnia lizbońska ekonomistka Ana Silva, Soares dos Santos był nie tylko przedsiębiorcą, ale też autorem kilku projektów społecznych, w tym utworzonej w 2009 r. Fundacji Francisco Manuel dos Santos, która zajmuje się m.in. organizacją debat i wydawaniem książek. Wskazała też bliski związek zmarłego przedsiębiorcy z Polską.

"Odszedł człowiek, który w licznych wywiadach wspominał o swych inwestycjach w Polsce oraz mówił o niej w kategoriach kraju sukcesu. Bardzo często chwalił zaangażowanie polskich pracowników" - dodała Silva.

W jednym z wywiadów Soares dos Santos ujawnił, że na pomysł stworzenia sklepów Biedronka wpadł w 1991 r. w następstwie podróży po Europie Środkowo-Wschodniej, w czasie której przedsiębiorca odwiedził m.in. Polskę. Pierwsze sklepy tej sieci pojawiły się w 1995 r. Dla grupy Jeronimo Martins otwierała je należąca do polskiego biznesmena Mariusza Świtalskiego spółka Elektromis.

Pochodzący z Porto Alexandre Soares dos Santos po ustąpieniu w 2013 r. z funkcji prezesa Jeronimo Martins wciąż kierował spółką Sociedade Francisco Manuel dos Santos, większościowego udziałowca portugalskiego detalisty. Na czele Jeronimo Martins stał przez ponad 40 lat. Po ustąpieniu przywództwo w grupie przejął po ojcu Pedro Soares dos Santos, który kieruje firmą do dziś.

  Komentarze
  • A nie
   17 sierpnia 2019, 14:59

   czasem założycielem biedronki jest Polak??

  • Ręcęopadają
   17 sierpnia 2019, 17:38

   Oczywiście, że Polak jest twórcą "Biedronki" - Mariusz Świtalski. Czasem się zastanawiam, kto pisze te artykuły?! Co to za "dziennikaŻe"?!

  • Ludzie ogarnijcie się...
   17 sierpnia 2019, 18:09

   ...i czytajcie ze zrozumieniem: Pierwsze sklepy tej sieci pojawiły się w 1995 r. Dla grupy Jeronimo Martins otwierała je należąca do polskiego biznesmena Mariusza Świtalskiego spółka Elektromis.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama