Menu

92-letni strażnik obozu koncentracyjnego stanie przed sądem

92-letni strażnik obozu koncentracyjnego stanie przed sądem
Obóz Stutthof został założony w momencie wybuchu II wojny światowej. (Fot. Time/screenshot)
W październiku rozpocznie się w Niemczech proces 92-letniego Bruna D., byłego SS-mana oskarżonego o współudział w zamordowaniu ponad 5 tysięcy osób w obozie koncentracyjnym Stutthof. Bruno D. był strażnikiem obozowym od sierpnia 1944 r do kwietnia 1945 r. - podał serwis Time.com.
Reklama

W położonym niedaleko Gdańska obozie zagłady Stutthof w Sztutowie zginęło ok. 65 tys. osób. W czasie II wojny światowej naziści zabijali tam więźniów poprzez strzał w tył głowy oraz w komorach gazowych.

Według ustaleń prokuratury w Hamburgu, w trakcie dziewięciomiesięcznej służby Bruna D. w Stutthof śmierć poniosło ok. 5 230 osób. Były strażnik został oskarżony o współudział w dokonaniu tych zbrodni.

Podczas przesłuchania Bruno D. przyznał, że był strażnikiem w obozie koncentracyjnym oraz potwierdził, że w komorach gazowych uśmiercano ludzi. Przekonywał jednak, że nie oznacza to, iż jest winny i zaprzeczył, by osobiście kogokolwiek skrzywdził. Dodał, że nawet gdyby porzucił służbę w obozie, na jego miejsce znalazłby się ktoś inny.

Obecnie w Sztutowie znajduje się Muzeum Stutthof. (Fot. Getty Images)

Bruno D. został strażnikiem w obozie Stutthof w wieku 17 lat. Przed sądem tłumaczył, że zły stan zdrowia nie pozwalał mu na odbycie służby wojskowej oraz że nigdy nie był zwolennikiem nazizmu.

Prawdopodobnie będzie on jednym z ostatnich nazistów postawionych przed sądem za udział w zbrodniach wojennych. Niewiele osób zamieszanych w zbrodnie nazistowskie jeszcze żyje, a większość z nich, z racji podeszłego wieku, jest w złym stanie zdrowia.

Niemiecki nazistowski obóz Stutthof został założony 2 września 1939 r. Wśród 110 tys. więźniów, znajdowały się tam osoby pochodzące z 28 krajów. Spośród ok. 65 tys. zabitych w obozie, ok. 28 tys. osób było pochodzenia żydowskiego. 

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 06.08.2020
  GBP 4.901 złEUR 4.410 złUSD 3.724 złCHF 4.100 zł

  Sport


  Sport

  Reklama