Menu

Leo Varadkar: Może dojść do zjednoczenia Irlandii

Leo Varadkar: Może dojść do zjednoczenia Irlandii
Czy Zielona Wyspa zostanie zjednoczona po Brexicie? (Fot. Getty Images)
Irlandzki premier Leo Varadkar ostrzegł, że Brexit bez umowy z UE doprowadzi do zjednoczenia Irlandii, ponieważ katolicy i liberalni protestanci z Północy mogą nie czuć się u siebie, w Wielkiej Brytanii oderwanej od UE - informuje dziś 'The Irish Independent'.
Reklama

Varadkar, który przemawiał wczoraj wieczorem na letnim uniwersytecie w Glenties, na północy kraju, podkreślił, że nieuporządkowany Brexit "postawi po poważnym znakiem zapytania przyszłość Irlandii Północnej".

Dodał, że on sam "może nie dożyć unifikacji Irlandii", ale jeśli nowy brytyjski premier Boris Johnson doprowadzi do chaotycznego, "twardego Brexitu", to "coraz więcej osób w Irlandii Północnej zacznie kwestionować unię (z Wielką Brytanią)".

Mieszkańcy Irlandii Północnej sprzeciwiają się twardemu Brexitowi. (Fot. Getty Images)

"Wspólny europejski dom" może się okazać bliższy mieszkańcom Irlandii Północnej, niż "nacjonalistyczna Wielka Brytania" - ocenił Varadkar.

Premier ostrzegł też, że unię, która spaja Zjednoczone Królestwo, "może podważyć właśnie twardy Brexit, zarówno w Irlandii Północnej, jak i Szkocji".

Wczoraj irlandzki minister spraw zagranicznych Simon Coveney ocenił, że podejście Johnsona do negocjacji w sprawie wyjścia z UE jest "bardzo niepomocne" i przestrzegł go przed obieraniem "kursu kolizyjnego" wobec Wspólnoty.

"Wydaje się, że (Johnson) podjął świadomą decyzję, aby wprowadzić Wielką Brytanię na kurs kolizyjny z Unią Europejską i Irlandią w kwestii negocjacji dotyczących Brexitu" - ocenił szef irlandzkiej dyplomacji. "Niepokoi to nas wszystkich" - dodał.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 14.08.2020
  GBP 4.869 złEUR 4.399 złUSD 3.723 złCHF 4.091 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości