Menu

Łódź: Bartolini Air wyszkoli 320 pilotów dla linii Ryanair

Łódź: Bartolini Air wyszkoli 320 pilotów dla linii Ryanair
Ryanair potrzebuje nowych pilotów, aby dalej rozwijać swoją siatkę połączeń. (Fot. Getty Images)
Największa w Europie grupa linii lotniczych Ryanair będzie szkolić pilotów w łódzkim ośrodku BartoliniAir we współpracy z lotniskami w Łodzi i Olsztynie. W ciągu 4 lat licencję ma uzyskać 320 pilotów zawodowych.
Reklama

"W ramach współpracy z Bartolini Air i przy wsparciu portów lotniczych w Łodzi i Olsztynie w ciągu najbliższych czterech lat planujemy przeszkolić ponad 300 nowych pilotów. Z łódzkim ośrodkiem współpracujemy w ramach programu Ryanair Mentored Pilots, przeznaczonego dla kandydatów na pilotów z Polski i całej Europy. Każdy z nich w ciągu 2,5 roku będzie miał szansę dołączyć do grona pilotów naszych linii" – podkreślił operations development general manager John Dooly z Ryanair na konferencji prasowej zorganizowanej w Porcie Lotniczym im. Reymonta w Łodzi.

Intensywny program szkoleniowy ma trwać 18 miesięcy; po nim kadeci będą gotowi, by dołączyć do szkolenia na typ Boeing 737 w Ryanair. Jak zaznaczył Dooly, irlandzki przewoźnik bardzo starannie dobiera partnerów szkoleń.

"Jesteśmy pod wrażeniem firmy Bartolini Air, która ma 13 nowoczesnych maszyn. Oglądaliśmy też ośrodki szkoleniowe w Łodzi i na Mazurach – są na najwyższym poziomie. Słuchacze będą szkoleni według standardów Ryanaira, aby móc jak najszybciej dołączyć do naszej kadry pilotów" – dodał.

Ryanair stawia na szkolenia nowych pracowników. (Fot. Getty Images)

Działający w Łodzi Bartolini Air jest obecnie jednym z największych ośrodków szkolenia pilotów certyfikowanych przez EASA w Europie Środkowej. Obsługuje 13 nowoczesnych jedno i wielosilnikowych samolotów typu Tecnam oraz trzy symulatory FNPTII; grupa Bartolini jest też operatorem czarterowym i posiada zaplecze serwisowe dlasamolotów tłokowych i odrzutowych. Co roku w łódzkim ośrodku kształcenia pilotów wykonywanych jest ponad 25 tys. operacji lotniczych.

"Do tej pory przeszkoliliśmy ponad 1,5 tys. pilotów z 56 krajów; wielu z nich pracuje w liniach lotniczych – także w Ryanair. Irlandzki przewoźnik obserwował nas od długiego czasu, wielu naszych absolwentów zostało u nich kapitanami. Wysoki poziom szkolenia i zadowolenie z naszych pilotów spowodowało, że szukając partnera zgłosili się do nas" – zaznaczył prezes Bartolini Air Bartłomiej Walas.

Koszt szkolenia w Bartolini Air jest zależny od wybranej ścieżki kształcenia. W przypadku osób, które nie posiadają żadnych uprawnień i rozpoczynają naukę od zera trzeba liczyć się z wydatkiem 59,9 tys. euro. Zdaniem Walasa, na częściowe sfinansowanie kursu możliwe jest pozyskanie środków unijnych.

Tylko na lata 2018-2019 irlandzki przewoźnik zaplanował przeszkolenie w różnych ośrodkach prawie 1,9 tys. pilotów. Według Dooly’ego w związku z planami firmy, która chce powiększać swoją flotę, w najbliższych latach Ryanair będzie zatrudniał wielu nowych mechaników, inżynierów, a przede wszystkim – pilotów.

Ryanair Holding plc to największa w Europie grupa linii lotniczych, będąca właścicielem Ryanair DAC, Lauda, Buzz, Malta Air i Ryanair UK. Grupa przewozi rocznie ponad 153 miliony pasażerów na ponad 2,4 tys. codziennych lotach z 86 baz, łączących ponad 200 miejsc docelowych w 38 krajach.

Flota przewoźnika składa się z 475 samolotów. Dzięki wzmocnieniu jej o kolejnych 210 samolotów typu Boeing 737, firma planuje zwiększyć ruch do ponad 200 milionów pasażerów rocznie do roku 2024. Ryanair zatrudnia ponad 19 tys. specjalistów wykwalifikowanych w dziedzinie lotnictwa.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.08.2020
  GBP 4.883 złEUR 4.406 złUSD 3.736 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama