Menu

Brat zamachowca z Manchesteru został wydany Wielkiej Brytanii

Brat zamachowca z Manchesteru został wydany Wielkiej Brytanii
To on kupił sprzęt użyty do ataku w Wielkiej Brytanii, ale "nie wiedział, gdzie zamach zostanie przeprowadzony". (Fot. Sky News/screenshot)
Brat sprawcy samobójczego zamachu, w którym pod koniec maja 2017 roku w Manchesterze zginęły 22 osoby, został wydany Wielkiej Brytanii, zgodnie z wyrokiem sądu w Trypolisie - poinformowały wczoraj libijskie antyterrorystyczne Specjalne Siły Odstraszania.
Reklama

Wielka Brytania zwróciła się w 2017 roku do Libii o ekstradycję Hashema Abediego, brata Salmana Abediego, czyli zamachowca z Manchersteru.

Brytyjscy śledczy oskarżyli Hashema o zabójstwo, usiłowanie zabójstwa oraz zawiązanie spisku w celu doprowadzenia do eksplozji materiałów wybuchowych.

Do ataku doszło 22 maja 2017 roku po koncercie Ariany Grande w Manchester Arena. (Fot. Getty Images)

Tuż po zamachu 18-letni wówczas Hashem przekazał libijskim Siłom Odstraszania, że jego brat zradykalizował się w 2015 roku w Wielkiej Brytanii. Dodał, że to on kupił sprzęt użyty do ataku w Wielkiej Brytanii, ale nie wiedział, gdzie zamach zostanie przeprowadzony.

Salman i Hashem polecieli w kwietniu 2017 roku z Wielkiej Brytanii do Libii, a Salman wrócił do Manchesteru mniej więcej tydzień przed atakiem. Wcześniej oznajmił rodzicom, że wybiera się z pielgrzymką do Mekki. Hashem przyznał też, że Salman zadzwonił do rodziny w Trypolisie, "żeby się pożegnać przed atakiem".

Hashem i jego ojciec Ramadan zostali aresztowani w Trypolisie po zamachu w Manchesterze i zostali przesłuchani wraz z innymi członkami rodziny zamachowca.

22 maja 2017 roku Salman Abedi zdetonował bombę po koncercie amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande w mieszczącej 21 tys. osób hali widowiskowo-sportowej Manchester Arena, zabijając 22 osoby i raniąc ponad 120. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie(IS). 

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.02.2021
  GBP 5.261 złEUR 4.518 złUSD 3.715 złCHF 4.096 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama