Menu

Polski gang skazany za współczesne niewolnictwo

Polski gang skazany za współczesne niewolnictwo
Policja opublikowała zdjęcia członków gangu. (Fot. West Midlands Police)
Ośmioro Polaków zostało skazanych w piątek na kary do 11 lat pozbawienia wolności w ramach procesu największej w Wielkiej Brytanii grupy trudniącej się współczesnym niewolnictwem, której ofiarami padło co najmniej 400 osób.
Reklama

Policji hrabstwa West Midlands udało się zidentyfikować tylko 92 poszkodowanych, ponieważ część ofiar tego procederu prawdopodobnie opuściła Wielką Brytanię lub boi się złożyć zeznania.

Jak podkreśliły brytyjskie media, przestępcy znajdowali w Polsce osoby wywodzące się z grup szczególnie narażonych na wyzysk - w tym bezdomnych, byłych więźniów i alkoholików - wabiąc je wizją stałej pracy w Wielkiej Brytanii i poprawy warunków życiowych.

W Wielkiej Brytanii ludziom tym zabierano dokumenty, aby na ich podstawie otworzyć konta bankowe, na które wpływały fikcyjne zasiłki i pensje z ciężkiej pracy fizycznej, do jakiej zmuszano ofiary (np. w centrach segregowania śmieci lub na farmach). Niewolnikami byli mężczyźni w wieku od 17 do ponad 60 lat. Umieszczano ich w 9 różnych lokalizacjach na terenie West Bromwich, Walsall, Sandwell i Smethwick (region Birmingham).

Ludzie ci otrzymywali jedynie groszowe wynagrodzenie, czasem rzędu 50 pensów dziennie.

Poszkodowani mieszkali po kilka osób w pokoju, spali na brudnych materacach, mieli problemy z dostępem do wody; w domach były szczury.

Kiedy jeden z tych niewolników zmarł z przyczyn naturalnych, jeden z liderów gangu kazał wyrzucić jego rzeczy osobiste, które mogłyby umożliwić jego identyfikację.

Według szacunków śledczych, pomiędzy czerwcem 2012 roku a październikiem 2017 roku przestępcy uzyskali w ten sposób ponad dwa miliony funtów, co pozwoliło m.in. jednemu ze skazanych poruszać się luksusowym bentleyem.

Działalność grupy wyszła na jaw w 2015 roku, kiedy dwóm osobom udało się uciec z niewoli i skontaktować się z zajmującą się wspieraniem ofiar współczesnego niewolnictwa organizacją Hope for Justice z Manchesteru.

30-letni Marek C. i 50-letni Marek B. zostali skazani odpowiednio na 11 i dziewięć lat więzienia, 48-letnia Justyna P. i 24-letnia Julianna Ch. na pięć i pół roku oraz pięć lat, a 29-letnia Natalia Ż. na cztery i pół roku.

Trzech mężczyzn - 52-letni Ignacy B., 26-letni Jan S. i 41-letni Wojciech N. - zostało skazanych odpowiednio na jedenaście, trzy oraz sześć i pół roku pozbawienia wolności. Pierwszy z nich wciąż ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości i został skazany zaocznie.

W takich warunkach żyły osoby przetrzymywane przez polski gang... (Fot. West Midlands Police)

Rozpatrująca sprawę sędzia Mary Stacey zaznaczyła, że skazani stworzyli "najambitniejszy i najbardziej rozległy" gang zajmujący się współczesnym niewolnictwem w Wielkiej Brytanii.

Prowadzący śledztwo komisarz Nick Dale podkreślił, że zebranie pełnego materiału dowodowego wymagało czterech lat "bardzo rozległego śledztwa", podkreślając, że przestępcy "traktowali tych ludzi, swoich rodaków, jako towar wykorzystywany dla zaspokojenia własnej chciwości".

Jak dodał, ofiary zostały skazane na życie "w niedoli i biedzie", były zmuszane do pracy pod groźbą bicia lub gróźb użycia przemocy fizycznej.

Według wielu statystyk organizacji pozarządowych, Polacy w Wielkiej Brytanii są jedną z największych grup, które stają się ofiarami handlu ludźmi i współczesnego niewolnictwa.

Wiceszefowa Narodowej Agencji ds. Zwalczania Przestępczości (NCA) Caroline Young przyznała, że oficjalne dane "to jedynie wierzchołek góry lodowej". "Prawdopodobnie jest bardzo dużo osób, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą się zgłosić (na policję)" - oceniła.

Zapytana o radę dla polskich imigrantów, powiedziała: "Warto przyjrzeć się wcześniejszej historii zatrudnienia w danej firmie lub porozmawiać z kimś, kto tam pracował. Jeśli oferowane jest nam mieszkanie, warto sprawdzić, czy naprawdę istnieje; jeśli opłacane są koszty podróży, należy upewnić się, że nie wiąże się z tym zobowiązanie wobec pracodawcy".

Osoby, które same padły ofiarą handlu ludźmi lub podejrzewają, że problem ten dotyczy znanych im ludzi, mogą zadzwonić w Wielkiej Brytanii na specjalną infolinię (numer 0 8000 121 700), która oferuje wsparcie, także w języku polskim.

Wśród organizacji oferujących pomoc ofiarom handlu ludźmi i współczesnego niewolnictwa jest także East European Resource Centre (EERC) mieszczące się w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w zachodnim Londynie.

Zgodnie z brytyjskim prawem osoba, która padła ofiarą takiego procederu, może liczyć na tymczasowe zakwaterowanie, wsparcie psychologiczne i pomoc w znalezieniu pracy.

  Komentarze
  • Marcin
   6 lipca 2019, 11:10

   To nie polaki tylko cyganie...byle opierdolic ludzi, sami nie zarobia

  • Denis
   6 lipca 2019, 11:11

   Ośmioro polaków skazanych?
   Ja tu widzę 5 polaków i 3 polki . . .
   Wyroki też bardzo "sprawiedliwe" - każdy facet z gangu skazany na 11 lat.
   Za to każda kobieta na 4 -5 lat więzienia.
   BRYTYJSKIE RÓWNOUPRAWNIENIE

  • Raze
   6 lipca 2019, 11:34

   " Polacy w Wielkiej Brytanii są jedną z największych grup, które stają się ofiarami handlu ludźmi i współczesnego niewolnictwa" - czyli jest to największy odsetek idiotów?

  • Marek elektryk
   6 lipca 2019, 11:55

   ach te nasze cygany

  • Jan Potocki
   6 lipca 2019, 11:57

   Szkoda ze nie powiecie jak muzulmanskie gangi gwalca od lat brytyjskie dzieci,sprzedaja je jak niewolnice sexualne.Tommy Robinson mowi o tym a w nagrode idzie do wiezienia.W BBC o tym nie napisza,wlacz myslenie ,wlacz youtube i wpisz o gangach muzulmanskich,a moze wtedy otworzysz oczy!!!

  • FOTOGRAF
   6 lipca 2019, 14:11

   TE GEMBY TO RACZEJ CYGANSKIE ...

  • Łachudra
   6 lipca 2019, 14:22

   Jechać teraz z nimi w puszce. Wzywam garowników w uk . Jazda z nimi niech sprężyny trzeszcza całà noc.

  • Gość
   6 lipca 2019, 14:37

   piękne blond włosy i niebieskie oczy... jeśli to byli Polacy to równie dobrze w WW2 nie zginęli żadni żydzi tylko Polacy. I nam się należą odszkodowania a nie Izraelowi.

  • Cygan
   6 lipca 2019, 15:31

   PRzecież to my Polacy Cyganie ! ! hahahahahah

  • AAAAAAAAAAa
   6 lipca 2019, 16:33

   Ciekawe czy skazani wyrazili zgodę na publikację ich wizerunków? Bo jak nie to będą się mogli domagać odszkodowania w wysokości milion funtów na zakazaną mordę. No chyba że w UK, tym dzikim kraju, RODO nie obowiązuje

  • Made in London
   6 lipca 2019, 17:00

   W Wielkiej Brytanii, gdy zapadnie prawomocny wyrok, publikuje się imię i nazwisko oraz zdjęcie przestępcy. Szkoda, że w Polsce chroni się kryminalistów...

  • Radek kowalski
   6 lipca 2019, 19:13

   Takie pytanko nie widac ze nie wszyscy to cyganie tak samo rodacy rez aktywni ty łahudra cz du pe po zara sie opsrasz cieciu

  • Hm
   8 lipca 2019, 12:55

   Praca za najnizsza stawke (8.21f/h) to tez swego rodzaju wspolczesne niewolnictwo. Polowe/ponad polowe wyplaty za pokoj, jedzenie, dojazdy i zostanie juz nic. Niewolnik mial chociaz zapewnione spanie i jedzenie...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.05.2020
  GBP 5.046 złEUR 4.511 złUSD 4.143 złCHF 4.260 zł

  Sport


  Sport

  Reklama