Menu

Heathrow: Dron przeleciał tuż obok samolotu British Airways

Heathrow: Dron przeleciał tuż obok samolotu British Airways
W chwili zdarzenia samolot był tuż nad pasem startowym. (Fot. Getty Images)
Piloci maszyny należącej do linii British Airways cudem uniknęli zderzenia z dronem, gdy samolot zniżał się do lądowania na lotnisku Heathrow - informuje 'Metro'.
Reklama

Do zdarzenia doszło 17 marca o godz. 13:38, gdy samolot British Airways lecący z Seulu do Londynu podchodził do lądowania - czytamy w opublikowanym właśnie raporcie badającej takie przypadki UK Airprox Board. 

Pilot był na wysokości zaledwie 80 metrów, gdy dostrzegł dron po prawej stronie maszyny. Na pokładzie odrzutowca, który leciał z prędkością ok. 240 kilometrów na godzinę, mogło być nawet 214 pasażerów. Na szczęście załodze udało się bezpiecznie wylądować i powiadomić wieżę.

Drony to coraz większy problem portów lotniczych. (Fot. Getty Images)

W raporcie UK Airprox Board napisano, że "bezpieczeństwo samolotu British Airways zostało naruszone". Śledczy ustalili, że "dron został nielegalnie skierowany do strefy zakazu lotów i stanowił zagrożenie dla samolotów na Heathrow".

Z relacji pilota wynikało, że dron miał średnicę ok. 60 cm i był koloru białego. "Miał cztery wirniki i unosił się nad samochodowym parkingiem" - można przeczytać w analizie.

"Traktujemy takie sprawy bardzo poważnie. Nasi piloci zgłaszają podobne incydenty, aby władze mogły przeprowadzić dochodzenie i podjąć odpowiednie działania" - przyznał rzecznik British Airways.

"Bezzałogowce" to coraz większy problem portów lotniczych. Do odwołania kilkuset lotów doprowadziły pod koniec grudnia ub. roku trwające ponad dobę loty dronów w sąsiedztwie lotniska Gatwick - drugiego największego portu lotniczego na Wyspach. 

Z kolei na początku stycznia pojawienie drona nad północnym pasem startowym lotniska Heathrow doprowadziło do godzinnego zawieszenia odlotów. Potrzebne było wsparcie ze strony wojska.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.03.2020
  GBP 5.022 złEUR 4.525 złUSD 4.113 złCHF 4.268 zł

  Sport


  Reklama