Menu

Prawnik w sądzie: Johnson "kłamał podczas kampanii referendalnej ws. Brexitu"

Prawnik w sądzie: Johnson "kłamał podczas kampanii referendalnej ws. Brexitu"
"Prowadzona przez Johnsona kampania była oparta na kłamstwach i ignorancji". (Fot. Getty Images)
Były burmistrz Londynu i jeden z liderów kampanii za Brexitem 'wielokrotnie kłamał podczas kampanii referendalnej, twierdząc, że członkostwo w UE kosztuje Wielką Brytanię 350 mln funtów tygodniowo' - twierdzą prawnicy, którzy postanowili wszcząć prywatne śledztwo przeciwko Borisowi Johnsonowi.
Reklama

Slogan "Członkostwo w Unii Europejskiej kosztuje Wielką Brytanię 350 mln funtów tygodniowo" pojawił się na czerwonym autobusie oficjalnej kampanii "Vote Leave". Orędownicy Brexitu przekonywali, że to "wystarczająco dużo, by co tydzień zbudować nowy, w pełni wyposażony szpital".

Pro-Brexitowi politycy zignorowali opinię niezależnego obserwatora statystycznego, który wskazał na wprowadzanie wyborców w błąd. 

Przeciwko Johnsonowi postanowił walczyć Marcus Ball. Brytyjczyk zebrał ponad 200 tys. funtów, aby oskarżyć byłego burmistrza Londynu o to, że prowadzona przez niego kampania "była oparta na kłamstwach i ignorancji".

Slogan pojawił się na czerwonym autobusie oficjalnej kampanii "Vote Leave". (Fot. Getty Images)

Prawnik, występujący dzisiaj w imieniu Balla w sądzie Westminster, zaprzeczył sugestiom, iż sprawa ma charakter polityczny. "Jedynym wyczynem politycznym były kłamstwa opowiadane przez osobę, którą chcemy zaskarżyć" - zaznaczył Lewis Power, cytowany przez "The Guardian".

Podkreślił, że "nie ma znaczenia", czy ktoś głosował na laburzystów, konserwatystów, Liberalnych Demokratów, czy był zwolennikiem kogoś innego. "Demokracja wymaga odpowiedzialności i uczciwego przywództwa ze strony urzędników publicznych. Johnson, który wówczas był posłem i burmistrzem Londynu, raz za razem powtarzał twierdzenie, o którym wiedział, że jest nieprawdziwe" - dodał.

W sądzie zabrakło dzisiaj samego zainteresowanego. Stawili się natomiast reprezentujący go prawnicy. Przesłuchania są w toku. 

  Komentarze
  • Leon
   23 maja 2019, 17:45

   Nic dziwnego oni wszystcy klamia londynski Parliament to banda oszustow i zlodzieji ! Od samego poczadku oklamywani obywateli UK dzis Brytyjczycy juz wiedza komu zaufali.

  • Ss
   23 maja 2019, 20:20

   To tylko rudy czego chce ten prawnik

  • Twòj Pan
   23 maja 2019, 20:33

   Ta grupa ludzi poprostu reprezentuje interesy własne a nie reszty ludzi chodzi o unikanie podatków i zwykły zapatrzony w siebie naròd szczerbatych cwierć głòwkòw dał się zrobić w uja

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.250 złUSD 3.919 złCHF 3.992 zł

  Sport


  Reklama