Menu

Francja: Rekordowa liczba fizycznych ataków na mniejszości seksualne

Francja: Rekordowa liczba fizycznych ataków na mniejszości seksualne
Miejscem, w którym homofobiczne poglądy są najczęściej prezentowane, od lat pozostaje internet. (Fot. Getty Images)
231 fizycznych napaści na przedstawicieli mniejszości seksualnych (LGBT) odnotowano we Francji w 2018 roku - wynika z dorocznego raportu organizacji SOS Homophobie. To najwyższa zarejestrowana przez nią liczba takich ataków w ciągu roku.
Reklama

"2018 był czarnym rokiem dla osób LGBT" - podkreślili we wstępie do przedstawionego dzisiaj raportu współprzewodniczący SOS Homophobie Veronique Godet i Joel Deumier.

Poprzedni rekord, jeśli chodzi o liczbę fizycznych ataków - 188, padł w 2013 roku i był wiązany z legalizacją zawierania małżeństw przez pary tej samej płci.

W 2018 roku nastąpił wzrost liczby takich napaści o 66 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Ogółem SOS Homophobie otrzymała w zeszłym roku ponad 1,9 tys. zgłoszeń o "homofobicznych czynach"; to o 15 proc. więcej niż rok wcześniej.

Najczęściej sygnalizowane przez osoby LGBT były przypadki otwartego wyrażania sprzeciwu wobec ich orientacji seksualnej oraz wygłaszane pod ich adresem zniewagi; ponadto, zgłaszano działania dyskryminacyjne, nękanie, pogróżki, zniesławianie i fizyczne napaści.

Autorzy raportu podkreślają, że miejscem, w którym homofobiczne poglądy są najczęściej prezentowane, od lat pozostaje internet, w tym media społecznościowe, takie jak Facebook czy Twitter.

Tymczasem z opublikowanego wczoraj badania ośrodka Ifop wynika, że więcej niż co piąta osoba deklarująca się jako należąca do społeczności LGBT podaje, że w swoim życiu padła ofiarą przemocy fizycznej we Francji. Ogółem napaści fizycznej z powodu swojej orientacji homoseksualnej doświadczyło 22 proc. osób LGBT.

17 maja obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Przeciwko Homofobii i Transfobii - przypomina agencja AFP. 

  Komentarze
  • XXX
   14 maja 2019, 16:53

   W koncu artykul ktory podaje sensowne dane! "Uwielbiam", jak w przypadku "atakow" (na kogokolwiek) do jednego wora wrzucaja i traktuja jednakowo ciezkie pobicie i nie do konca poprawny politycznie wpis na FB czy Twitter'ze, tylko po to, by sztucznie wyolbrzymic skale zjawiska...

  • Zdzisław Słonina
   14 maja 2019, 22:03

   Lesbijki są spoko

  • Do Zdzislaw Slonina
   15 maja 2019, 12:26

   ..tak ale tylko te ladne :D

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.02.2020
  GBP 5.096 złEUR 4.240 złUSD 3.910 złCHF 3.985 zł

  Sport


  Reklama