Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

"Wodorowce" wyjadą na ulice Londynu

"Wodorowce" wyjadą na ulice Londynu
Jeden taki autobus kosztuje 500 tys funtów. (Fot. Transport for London/Mike Garnett)
Po Londynie będą jeździć w przyszłym roku pierwsze na świecie dwupoziomowe autobusy napędzane wodorem. Eko- pojazdy to kolejny krok w walce o poprawę jakości powietrza brytyjskiej stolicy - informuje Standard.co.uk.
Reklama

​Na ulice Londynu wyjedzie w sumie 20 pojazdów o zerowej emisji. Każdy z nich kosztuje 500 tys. funtów - ogłosił Transport for London, który w eko-autobusy zainwestuje łącznie 12 milionów funtów. Dodatkowe 5 milionów funtów zostały przyznane przez UE.

"Wodorowce" będą używane na trasie łączącej East Acton i Oxford Circus, która rozciąga się dalej na zachód do Northolt. Będą też kursować pomiędzy Alperton i Golders Green.

Pojazdy, produkowane przez Wrightbus w Irlandii Północnej, są bardziej zaawansowane technologicznie niż poprzednie prototypy, takie jak jednopoziomowy RV1. Mogą przechowywać więcej energii, dzięki czemu dłużej pracują. Ich tankowanie obywa się raz dziennie i trwa tylko 5 minut. 

Zanieczyszczenia zabijają rocznie kilka tysięcy mieszkańców brytyjskiej stolicy. (Fot. Getty Images)

"Jestem dumny, że Londyn ma obecnie największą w Europie flotę autobusów o zerowej emisji" - przyznał burmistrz metropolii, Sadiq Khan. 

Eko-autobusy to kolejne narządzie w walce o poprawę jakości powietrza, by uczynić miasto wolnym od niezwykle szkodliwych zanieczyszczeń, które zabijają rocznie nawet 9 tys. mieszkańców stolicy. 

W kwietniu w centrum Londynu uruchomiono system regulujący pobieranie opłat za wstęp do strefy niskoemisyjnej (ULEZ). Jeśli samochód nie jest "eko", jego właściciel płaci za wjazd do centrum Londynu 12,5 funta. 

 

  Komentarze


  • Raze
   14 maja, 10:21

   Ale łapki same się wyciągają po "Dodatkowe 5 milionów funtów zostały przyznane przez UE." 😂

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.09.2019
  GBP 4.861 złEUR 4.326 złUSD 3.912 złCHF 3.950 zł

  Sport


  Reklama