Menu

"Odwołać Brexit". Brytyjczycy masowo podpisują petycję

"Odwołać Brexit". Brytyjczycy masowo podpisują petycję
Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował o tym, że UK może w każdej chwili jednostronnie wycofać się z Brexitu. (Fot. Getty Images)
Ponad 2,5 miliona Brytyjczyków podpisało się już pod petycją do Izby Gmin o wycofanie się z planowanego wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Zainteresowanie jest tak duże, że strona parlamentu wielokrotnie przestawała działać.
Reklama

Inicjatorka kampanii Margaret Anne Georgiadou przypomniała, że "rząd ciągle twierdzi, że wyjście z Unii Europejskiej jest realizacją woli ludu", więc "należy powstrzymać dalsze powtarzanie tego stwierdzenia przez udowodnienie siły poparcia opinii publicznej dla pozostania w UE".

W ciągu pierwszych trzech dni od utworzenia petycja przekroczyła formalne progi, które zobowiązują rząd do odpowiedzi na przedstawioną propozycję (10 tys. podpisów), a parlament do rozważenia organizacji debaty w tej sprawie (100 tys. podpisów).

Pomimo tego, że liczba osób popierających wniosek rośnie lawinowo, a służby prasowe Izby Gmin określiły tempo jako "najwyższe w historii" dla tego typu petycji, rząd jednoznacznie wykluczył podjęcie takiej decyzji.

"Powiedzieliśmy sobie to w tym pokoju prawdopodobnie z dwanaście tysięcy razy - a i ona sama mówiła to tysiące razy - że to nie jest coś, na co premier jest przygotowana" - oświadczyła rzeczniczka premier Theresy May w trakcie briefingu dla dziennikarzy.

Z kolei liderka klubu parlamentarnego Partii Konserwatywnej Andrea Leadsom wskazywała, że "gdyby doszło do 17,4 miliona respondentów (liczba osób, które zagłosowały za Brexitem w referendum z 2016 roku - przyp. red.), to na pewno byśmy mieli bardzo jasne argumenty za podjęciem takiego działania".

Dodała jednak, że "jest absolutnie słuszne, że ludzie mają okazję przedstawić swoje poglądy, a także to, że może to doprowadzić do jeszcze jednej dyskusji w sprawie Brexitu".

W grudniu ub.r. Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował o tym, że Zjednoczone Królestwo może w każdej chwili jednostronnie wycofać się z procesu wyjścia z Unii Europejskiej, bez konieczności uprzedniej zgody 27 pozostałych państw członkowskich.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 12.08.2020
  GBP 4.903 złEUR 4.412 złUSD 3.756 złCHF 4.101 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości