Menu

Londyn: Słynny Big Ben został pomalowany na niebiesko

Londyn: Słynny Big Ben został pomalowany na niebiesko
Wskazówki i cyfry mają teraz barwę pruskiego błękitu. (Fot. "The Sun"/screenshot)
Wskazówki i cyfry tarczy zegarowej symbolu brytyjskiej stolicy zostały pomalowane na niebiesko. Na renowację najsłynniejszej wieży zegarowej na świecie przeznaczono 61 milionów funtów. Ma się ona zakończyć w 2021 r. - informuje 'The Sun'.
Reklama

Nowa niebieska barwa jest w rzeczywistości powrotem do oryginalnego koloru wskazówek zegara. Naukowcy odkryli niedawno, że elementy tarczy zegara były w kolorze głębokiego pruskiego błękitu aż do lat 30. XX wieku. Z czasem wskazówki i cyfry sczerniały pod wpływem zanieczyszczeń oraz wiatru.

Big Ben to tak naprawdę nazwa 13,7-tonowego dzwonu wewnątrz wieży, a nie samej wieży, której nazwa została zmieniona 12 września 2012 r. na Elizabeth Tower, by upamiętnić 60-letnie panowanie królowej Elżbiety II. 

Symbol brytyjskiej stolicy "pogrążył się w ciszy" 21 sierpnia 2017 r. Ostatniego bicia dzwonu słuchał tłum mieszkańców Londynu i turystów, a nawet posłów.

W trakcie czteroletniego remontu Big Ben odzywa się jedynie w wyjątkowych okazjach, w tym m.in. w rocznicę zakończenia I wojny światowej (Armistice Day), niedzielę pamięci o żołnierzach poległych w walce o ojczyznę (Remembrance Sunday) czy sylwestrową noc.

Projekt konserwacji wieży zegarowej był początkowo wyceniany na 29 milionów funtów, ale w 2017 r. został zwiększony do 61 mln funtów. 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Big Ben zabrzmi ponownie w 2021 r.

  Komentarze
  • Ed
   22 marca 2019, 09:38

   Co za debil pisał ten ARTYKOL ...
   To jest zegar na wieży parlamentu ... big Ben to serce dzwonu w wieży.... lol
   Big Ben is the nickname for the Great Bell of the clock at the north end of the Palace of Westminster in London[1] and is usually extended to refer to both the clock and the clock tower.[2][3] The official name of the tower in which Big Ben is located was originally the Clock Tower, but it was renamed Elizabeth Tower in 2012 to mark the Diamond Jubilee of Elizabeth II.

   Do you even Read ????

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 29.01.2020
  GBP 5.058 złEUR 4.277 złUSD 3.887 złCHF 3.987 zł

  Sport


  Reklama