Menu

May: Bezumowny Brexit pozostaje domyślnym rozwiązaniem

May: Bezumowny Brexit pozostaje domyślnym rozwiązaniem
"Odpowiedzialność za znalezienie rozwiązania dla obecnego impasu politycznego leży teraz w gestii Izby Gmin". (Fot. Getty Images)
Brytyjska premier Theresa May ostrzegła wczoraj, że pomimo przyjęcia przez posłów uchwały przeciwko bezumownemu wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, wobec braku większości dla innego rozwiązania, taki scenariusz pozostaje domyślnym w świetle prawa międzynarodowego.
Reklama

Szefowa rządu przypomniała, że na mocy prawa i w wyniku procedury opisanej artykułem 50. unijnych traktatów Wielka Brytania powinna opuścić Wspólnotę 29 marca br., a domyślnie byłoby to opuszczenie bez porozumienia ws. warunków wyjścia i przyszłej współpracy (tzw. bezumowny Brexit).

Zmiana tej sytuacji prawnej jest możliwa jedynie przez przyjęcie jakiejś formy umowy (w tym dwukrotnie odrzuconej propozycji rządu lub nowej alternatywy) albo opóźnienie lub całkowite wycofanie się z planów wyjścia z UE.

May jednocześnie potwierdziła, że - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - w efekcie wczorajszej decyzji posłowie będą dzisiaj mogli zdecydować o ewentualnym przedłużeniu procesu opuszczenia Wspólnoty.

Wyliczając dostępne opcje, szefowa rządu wspomniała o wielu możliwościach, jakie mają do wyboru posłowie: od krótkiego, technicznego opóźnienia Brexitu na potrzeby sfinalizowania jakiejś formy porozumienia ws. warunków wyjścia do dłuższego, potencjalnie zakładającego udział Wielkiej Brytanii w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, a nawet mogącego otwierać drogę do organizacji drugiego referendum lub całkowitej rezygnacji z Brexitu.

Nie jest jednak także wykluczone, że większość posłów zasiadających w Izbie Gmin nie poprze żadnej z tych propozycji, pogłębiając trwający kryzys polityczny w tej sprawie.

Premier podkreśliła jednak, że odpowiedzialność za znalezienie rozwiązania dla obecnego impasu politycznego leży teraz w gestii Izby Gmin.

Izba Gmin zagłosowała wczoraj wieczorem za uchwałą wyrażającą polityczny sprzeciw wobec bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Za taką propozycją zagłosowało 321 posłów, a przeciwko 278 (różnica 43 głosów).

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 28.02.2020
  GBP 5.066 złEUR 4.335 złUSD 3.925 złCHF 4.073 zł

  Sport


  Reklama