Menu

Irlandka podejrzana o kontakty z ISIS może wrócić z dzieckiem do kraju

Irlandka podejrzana o kontakty z ISIS może wrócić z dzieckiem do kraju
37-latka z hrabstwa Louth, zanim przeszła na islam i wyemigrowała, była członkiem Irlandzkich Sił Obronnych. (Fot. ITV News/screenshot)
37-letnia Irlandka, podejrzewana o przynależność do tzw. Państwa Islamskiego (ISIS), może wrócić do kraju ze swoim dzieckiem - zadecydował irlandzki premier, Leo Varadkar.
Reklama

Lisa Smith jest obecnie przetrzymywana w Syrii, gdzie została oskarżona o przynależność do grupy ekstremistów.

37-latka z hrabstwa Louth, zanim przeszła na islam i wyemigrowała, była członkiem Irlandzkich Sił Obronnych (Irish Defence Forces).

"Smith, jako obywatelka naszego kraju, będzie miała prawo do powrotu do Irlandii, podobnie jak jej dziecko, które jest obywatelem Irlandii" - oświadczył Leo Varadkar. "Jest bardzo prawdopodobne, że nigdy nie należała do IS" - dodał.

Varadkar podkreślił, że potencjalny powrót Smith nie oznacza, iż irlandzki rząd będzie "postępował tak, jakby nic się nie stało". "Władze w Syrii będą musiały przeprowadzić przesłuchanie Lisy Smith. Nie jest wykluczone, że stanie tam przed sądem. Ale dopilnujemy, aby - w przypadku jej powrotu do Irlandii - nie stanowiła dla nikogo zagrożenia" - zaznaczył premier.

Zdaniem Carol Duffy, która pomogła Lisie Smith przejść na islam 9 lat temu, 37-latka została poddana praniu mózgu. "Ludzie oceniają ją teraz na podstawie tego, co widzą, ale Lisa Smith, którą znałam, była naprawdę miłą dziewczyną" - wyznała w wywiadzie dla RTE. "Była bardzo zabawna, pochodziła z dobrego domu. Myślę, że to, co stało się z Lisą, to poziom prania mózgu, którego nigdy nie będziemy w stanie zrozumieć. Myślę, że obiecano jej wspaniałe życie, a ona w to uwierzyła. Jest bardzo wrażliwa i jest winna za bycie naiwną" - dodała Duffy.

Zapytana, czy ​​Smith powinna otrzymać pozwolenie na powrót do Irlandii, Duffy odpowiedziała: "To dla mnie bardzo ciężki temat. Z jednej strony uważam, że każdy, kto angażuje się w tego rodzaju działania, musi ponieść karę. Jednak z drugiej - nie mamy dowodów, że cokolwiek zrobiła".

Decyzja Vardakara pojawiła się w czasie, gdy w Wielkiej Brytanii toczy się debata na temat statusu Shamimy Begum, która wyjechała do Syrii w 2015 r. i poślubiła tam wojownika ISIS. Home Office podjął decyzję o pozbawieniu nastolatki brytyjskiego obywatelstwa.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama