Menu

"Polska wśród państw najlepiej przygotowanych na twardy Brexit"

"Polska wśród państw najlepiej przygotowanych na twardy Brexit"
Pakiet projektów, które wejdą w skład rządowego programu, mają złagodzić najbardziej dotkliwe skutki bezumownego Brexitu. (Fot. Getty Images)
Polska należy do trzech-czterech państw najlepiej przygotowanych, jeśli chodzi o ograniczanie kosztów bezumownego Brexitu - ocenił wczoraj wiceszef MSZ Konrad Szymański.
Reklama

Wczoraj rząd Mateusza Morawieckiego zajmował się m.in. projektem uchwały w sprawie zatwierdzenia programu przygotowań Polski do bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Pakiet projektów, które wejdą w skład rządowego programu mają złagodzić najbardziej dotkliwe skutki bezumownego Brexitu.

"Jesteśmy przygotowani - zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym - na scenariusz upadku umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE" - oświadczył wczoraj wiceszef MSZ ds. europejskich.

"Właśnie dzisiaj Rada Ministrów przyjęła pakiet rozwiązań ustawowych, które pozwolą na to, aby przez prawo krajowe w Polsce i w Wielkiej Brytanii po pierwsze stworzyć system ochrony praw obywateli, po drugie - aby ograniczyć tak dalece, jak to jest możliwe, wszelkie koszty, które mogą wystąpić dla przedsiębiorców, w szczególności tych, którzy są związani handlowo, usługowo kooperacją gospodarczą z Wielką Brytanią. W tej dziedzinie myślę, że Polska należy do trzech-czterech najlepiej przygotowanych państw pod kątem ograniczania kosztów bezumownego Brexitu" - zaznaczył Szymański.

Jak zapowiedział, Polska będzie robiła "wszystko co możliwe", żeby uchronić umowę między UE a Londynem ws. Brexitu "przed politycznym kryzysem, który zdarzył się w brytyjskim parlamencie". 

Wiceminister pytany o szanse na to, że porozumienie zostanie podpisane albo na to, że Unia zmieni swoje stanowisko dot. kontrowersyjnych dla Brytyjczyków jego zapisów, stwierdził, że kontrowersje, jakie wzbudza umowa w brytyjskim parlamencie nie są tylko brytyjskim problemem. "Jest w najlepszym interesie UE, także Polski, aby zrobić wszystko co politycznie możliwe, by stworzyć polityczne warunki do ratyfikacji tej umowy. Polska jest zaangażowana w te prace i jestem przekonany, że w ostatnich tygodniach marca będziemy mieli dużo faktów politycznych, które być może doprowadzą do przełamania kryzysu w brytyjskim parlamencie" - podkreślił wiceszef MSZ.

Zaznaczył, że nie przewiduje, aby miał się zmienić "tekst samej umowy". "Natomiast dokumenty towarzyszące tej umowie mogą być ukształtowane w lepszy sposób, jeżeli będziemy mieli gwarancje, że tego typu działania podejmowane przez szefów rządów, na najwyższym poziomie Rady Europejskiej, będą gwarantowały nam pokonanie kryzysu" - dodał Szymański.

Odnosząc się do kosztów gospodarczych Brexitu, Szymański podkreślił, że "olbrzymią zaletą" wynegocjowanej umowy wyjścia jest przewidywany przez nią "nawet ponad dwuletni okres przejściowy, w którym Wielka Brytaniabyłaby w unii celnej i byłaby członkiem wspólnego rynku".

Pytany o zabezpieczenia przyjęte na wypadek "twardego Brexitu" na poziomie unijnym, wiceszef MSZ poinformował, że we wszystkich dziedzinach, w których o przyjęcie unijnych rozwiązań zabiegała Polska - m.in. w zakresie dostępności usług transportowych, koordynacji świadczeń społecznych czy utrzymania ruchu bezwizowego dla obywateli - "jesteśmy u końca prac legislacyjnych" i mamy "dobre rozwiązania, które pozwolą ograniczyć koszty ewentualnie bezumownego Brexitu".

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.01.2020
  GBP 4.992 złEUR 4.246 złUSD 3.828 złCHF 3.953 zł

  Sport


  Reklama