Menu

Council tax od kwietnia w górę

Council tax od kwietnia w górę
Według danych LGiU, 75 proc. samorządów chce zwiększyć podatek lokalny o ponad 2,5 proc. (Fot. Getty Images)
Władze lokalne w Anglii zamierzają podwyższyć od kwietnia podatek lokalny od nieruchomości (council tax). Pozyskane w ten sposób pieniądze mają pomóc w finansowaniu usług publicznych - informuje 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Rządowe cięcia dały się we znaki niemal wszystkim samorządom w Anglii. Teraz konsekwencje tych oszczędności poczują mieszkańcy Wielkiej Brytanii.

Jak wynika z badania Local Government Information Unit (LGiU), ponad połowa władz lokalnych zamierza skorzystać ze swoich finansowych rezerw, a aż 97 proc. planuje podwyższyć council tax.

Na razie nie są jeszcze znane szczegóły na temat podwyżek podatku lokalnego, ale według danych LGiU, 75 proc. samorządów chce go zwiększyć o ponad 2,5 proc. Warto zaznaczyć, że 3-procentowa podwyżka wymaga zazwyczaj lokalnego referendum. 

To jednak nie wszystko. Lokalne władze nie tylko zapowiadają większe podatki, ale też cięcia wydatki w niektórych publicznych usługach. Ponad jedna czwarta samorządów (29 proc.) zamierza zmniejszyć finansowanie opieki społecznej dla dorosłych, a 24 proc. - usług socjalnych dla dzieci. 

W raporcie napisano, że "cięcia odzwierciedlają spadek środków rządowych o 16 miliardów funtów od 2011 roku". Dyrektor naczelny LGiU, Jonathan Carr-West, zauważa, że rady, które chcą wiązać koniec z końcem, nie mają innego wyboru niż wdrożenie "drastycznych środków".

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.06.2021
  GBP 5.2617 złEUR 4.5306 złUSD 3.7349 złCHF 4.1601 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama