Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wciąż spada zainteresowanie pracą w UK

Wciąż spada zainteresowanie pracą w UK
Obywatele krajów UE przez Brexit omijają brytyjski rynek pracy. (Fot. Getty Images)
Praca na Wyspach coraz mniej kusi Europejczyków. Choć na Wyspach jest wiele wolnych miejsc pracy, jak na przykład w służbie zdrowia - to zainteresowanie etatami brytyjskich pracodawców wśród obywateli krajów unijnych stale spada. Eksperci uważają, że Brexit jest przyczyną takiego stanu rzeczy.
Reklama
Reklama

Dane analizowane dla BBC News pokazują, że liczba wyszukiwań miejsc pracy w Wielkiej Brytanii z innych krajów europejskich spadła od 2015 roku. Ma to największy wpływ na branżę budowlaną oraz medyczną. Brytyjski rząd twierdzi, że chce przyciągnąć i zatrzymać ludzi, którzy przynoszą korzyści  Wielkiej Brytanii.

Porównując dane ze strony internetowej Indeed wynika, że na milion wyszukiwań posad w Wielkiej Brytanii w 2015  roku - 17 513 stanowiły osoby z krajów Wspólnoty. W 2017 roku liczba zainteresowanych pracą w UK Europejczyków spadła do 14 701.

Z kolei strona Monster poinformowała, że liczba pracowników z innych krajów UE poszukujących pracy w Wielkiej Brytanii spadła o 12,6% w ciągu minionego roku. Witryna Reed przekazała, że w 2018 roku osiagnęła najniższy poziom takich poszukiwań pracy, a LinkedIn, że na początku 2016 roku Londyn przyciągał 15% specjalistów z innych krajów UE, ale już w 2018 roku odsetek ten spadł do 12,6%.  

Spada liczba zainteresowanych pracą w UK Europejczyków. (Fot. Getty Images)

Niektórzy eksperci sugerują, że niepewność związana z Brexitem odgrywa w tej sprawie dużą rolę. Rachel Marangozov z Institute for Employment Studies uważa, iż ludzie niechętnie chcą się przenosić do kraju, który nie gwarantuje pracownikom praw, możliwości zamieszkania lub perspektyw osiedlenia się.

"Dla kontrastu, inne państwa UE są zainteresowane przyciągnięciem pracowników, takich jak pielęgniarki, inżynierowie i informatycy, co czyni UK jeszcze mniej atrakcyjną opcją" - podkreśla Marangozov.

Zainteresowanie pracą wśród Irlandczyków czy Polaków w Wielkiej Brytanii spadło w ciągu ostatnich trzech lat. Liczba zainteresowanych pracą nad Tamizą Irlandczyków spadła o 50,5%, a Polaków o 17,1%.

"Polska na przykład ostatnio odnotowała spadek bezrobocia i wzrost płac. Osoby poszukujące pracy w tych krajach są mniej skłonne do poszukiwania miejsc pracy w Wielkiej Brytanii" - przekazuje BBC.

BBC przypomina również, że sektory, które najbardziej oparte są na sile roboczej z krajów Unii w Zjednoczonym Królestwie to opieka zdrowotna, gastronomia, budownictwo i opieka nad dziećmi.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 08.12.2023
  GBP 5.0458 złEUR 4.3303 złUSD 4.0181 złCHF 4.5913 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama