Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Komisja Europejska chce walczyć z handlem obywatelstwami

Komisja Europejska chce walczyć z handlem obywatelstwami
Europejski paszport to kusząca opcja dla wielu bogatych ludzi spoza UE. (Fot. Getty Images)
Komisja Europejska przygotowała raport, w którym ostrzega państwa UE przed sprzedażą obywatelstw bogatym ludziom z innych krajów. Zdaniem KE, taki proceder zwiększa ryzyko prania pieniędzy, korupcji i uchylania się od podatków.
Reklama

Ostrzeżenia są zawarte w projekcie sprawozdania, które ma zostać opublikowane już jutro, a do którego dotarła agencja Reutera. W raporcie poinformowano, że bardzo często przy okazji transakcji sprzedaży paszportów wystąpiły niedociągnięcia w zakresie weryfikacji źródła przychodów kupujących.

KE nie wyklucza, że osoby nabywające obywatelstwo i miejsce zamieszkania w państwach UE robią to z uzasadnionych powodów. Podkreśla jednak, że zjawisko to może stwarzać "ryzyko przenikania zorganizowanych grup przestępczych spoza UE w gospodarkę, prania pieniędzy, korupcji i uchylania się od opodatkowania". KE zwraca także uwagę, że przy sprzedaży paszportów często obchodzono przepisy unijne, które wymagają od kandydata stałego zamieszkania w państwie UE przed przyznaniem mu obywatelstwa.

Programy "obywatelstwa poprzez inwestycje" w UE posiadają Malta, Cypr i Bułgaria. Takie systemy wymagają od wnioskodawców dokonania znacznych inwestycji w nieruchomości lub obligacje, a w zamian otrzymują paszporty, dzięki którym pracują i mieszkają w dowolnym kraju Unii oraz swobodnie podróżują po obszarze Schengen.

KE podkreśla także, iż w 20 krajach unijnych istnieją programy sprzedaży prawa stałego pobytu obcokrajowcom. Zdaniem KE takie prawo stwarza podobne ryzyko, jak programy dotyczące sprzedaży obywatelstw.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.09.2019
  GBP 4.906 złEUR 4.343 złUSD 3.927 złCHF 3.961 zł

  Sport


  Reklama