Menu

Komisja Europejska chce walczyć z handlem obywatelstwami

Komisja Europejska chce walczyć z handlem obywatelstwami
Europejski paszport to kusząca opcja dla wielu bogatych ludzi spoza UE. (Fot. Getty Images)
Komisja Europejska przygotowała raport, w którym ostrzega państwa UE przed sprzedażą obywatelstw bogatym ludziom z innych krajów. Zdaniem KE, taki proceder zwiększa ryzyko prania pieniędzy, korupcji i uchylania się od podatków.
Reklama

Ostrzeżenia są zawarte w projekcie sprawozdania, które ma zostać opublikowane już jutro, a do którego dotarła agencja Reutera. W raporcie poinformowano, że bardzo często przy okazji transakcji sprzedaży paszportów wystąpiły niedociągnięcia w zakresie weryfikacji źródła przychodów kupujących.

KE nie wyklucza, że osoby nabywające obywatelstwo i miejsce zamieszkania w państwach UE robią to z uzasadnionych powodów. Podkreśla jednak, że zjawisko to może stwarzać "ryzyko przenikania zorganizowanych grup przestępczych spoza UE w gospodarkę, prania pieniędzy, korupcji i uchylania się od opodatkowania". KE zwraca także uwagę, że przy sprzedaży paszportów często obchodzono przepisy unijne, które wymagają od kandydata stałego zamieszkania w państwie UE przed przyznaniem mu obywatelstwa.

Programy "obywatelstwa poprzez inwestycje" w UE posiadają Malta, Cypr i Bułgaria. Takie systemy wymagają od wnioskodawców dokonania znacznych inwestycji w nieruchomości lub obligacje, a w zamian otrzymują paszporty, dzięki którym pracują i mieszkają w dowolnym kraju Unii oraz swobodnie podróżują po obszarze Schengen.

KE podkreśla także, iż w 20 krajach unijnych istnieją programy sprzedaży prawa stałego pobytu obcokrajowcom. Zdaniem KE takie prawo stwarza podobne ryzyko, jak programy dotyczące sprzedaży obywatelstw.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 27.05.2020
  GBP 4.983 złEUR 4.438 złUSD 4.050 złCHF 4.171 zł

  Sport


  Sport

  Reklama