Menu

Theresa May chce opóźnić Brexit? Rząd zaprzecza

Theresa May chce opóźnić Brexit? Rząd zaprzecza
Stephen Barclay zdementował informacje mediów. (Fot. Getty Images)
Brytyjski minister do spraw wyjścia z Unii Europejskiej - Stephen Barclay - zaprzeczył dziś doniesieniom dziennika 'Telegraph' o tym, że przedstawiciele rządu w Londynie sondowali unijnych partnerów w sprawie opóźnienia Brexitu.
Reklama

Powołując się na trzy źródła dyplomatyczne, gazeta poinformowała w dzisiejszym wydaniu, że Brytyjczycy sprawdzali możliwość wydłużenia dwuletniego procesu Brexitu na mocy Artykułu 50. traktatów, aby uniknąć wyjścia z UE bez porozumienia w sprawie przyszłej współpracy.

Jak tłumaczono, rząd miał się zdecydować na analizę takiego scenariusza w obliczu trwającego kryzysu politycznego w Izbie Gmin, gdzie premier Theresa May ma problemy z uzyskaniem większości dla swojego projektu umowy opuszczenia Wspólnoty.

Podjęcie takiej decyzji nie jest jednak możliwe jednostronnie i wymagałoby zgody wszystkich 27 państw członkowskich UE. Jednocześnie istnieją polityczne ograniczenia dla takiego ruchu ze względu na majowe wybory do Parlamentu Europejskiego, w których Wielka Brytania potencjalnie musiałaby wziąć udział, jeśli nadal byłaby członkiem Wspólnoty.

"Nie prowadziłem dyskusji z Unią Europejską w sprawie przedłużenia" - zapewnił Barclay w rozmowie z BBC, dodając, że "może powiedzieć bardzo jasno, że planem rządu jest opuszczenie (UE) 29 marca, co wielokrotnie jasno mówiła w parlamencie premier".

Zgodnie z najnowszymi planami debata nad projektem umowy zostanie wznowiona już jutro, a głosowanie odbędzie się 15 stycznia. Jednak analitycy nadal spodziewają się porażki rządu, co pogłębiłoby trwający od kilku miesięcy kryzys polityczny w Westminsterze i zwiększyłoby prawdopodobieństwo opuszczenia UE bez porozumienia.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.10.2020
  GBP 5.077 złEUR 4.588 złUSD 3.873 złCHF 4.271 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości