Menu

Burmistrz Londynu do kierowców: Sprawdźcie auta przed kwietniem

Burmistrz Londynu do kierowców: Sprawdźcie auta przed kwietniem
Początkowo system będzie działał jedynie w centrum brytyjskiej stolicy. (Fot. Getty Images)
8 kwietnia br. w centrum Londynu wystartuje system regulujący pobieranie opłat za wstęp do strefy niskoemisyjnej (ULEZ). W związku z tym burmistrz Sadiq Khan apeluje do kierowców, aby sprawdzili, czy ich pojazdy spełniają nowe surowe normy emisji spalin.
Reklama

System będzie monitorował i kontrolował pojazdy przejeżdżające przez określone obszary, identyfikując te, które nie spełniają norm emisji spalin dla stref niskoemisyjnych. Jeśli samochód nie będzie "eko", jego właściciel zapłaci za wjazd do centrum Londynu 12,5 funta. 

Kierowcy mogą skorzystać z prostego internetowego narzędzia kontroli TfL, aby sprawdzić, czy ich pojazd spełnia surowe, nowe normy emisji ULEZ.

Szacuje się, że w samej brytyjskiej stolicy zanieczyszczenia zabijają rocznie nawet 9 tys. osób. (Fot. Getty Images)

Początkowo system - pierwszy taki na świecie - będzie działał 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu jedynie w centrum brytyjskiej stolicy, a dokładniej na tym samym obszarze, co strefa płatnego wjazdu (Congestion Charge Zone). W ciągu trzech lat obejmie drogi północnego i południowego Londynu.

Ponad 300 znaków ostrzegawczych ULEZ jest obecnie instalowanych w całym centrum Londynu.  Uzupełnieniem kampanii informacyjnej są plakaty i banery cyfrowe w całej sieci TfL, akcja w mediach społecznościowych oraz reklamy w prasie, radiu i internecie.

Do chwili obecnej urzędnicy TfL skontaktowali się z trzema tysiącami firm, aby poinformować o wprowadzeniu ULEZ. Wielu przedsiębiorców potwierdziło już, że są gotowi na zmiany lub modernizują swoje pojazdy.

W całej Wielkiej Brytanii toksyczne powietrze odpowiada każdego roku za 40 tys. przedwczesnych zgonów. Ponadto, zwiększa też ryzyko astmy, raka czy demencji. Szacuje się, że w samej brytyjskiej stolicy zanieczyszczenia zabijają rocznie nawet 9 tys. osób.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.06.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.444 złUSD 3.922 złCHF 4.095 zł

  Sport


  Sport

  Reklama