Menu

Settled Status: Oxford University zapłaci za rejestrację pracowników z Unii

Settled Status: Oxford University zapłaci za rejestrację pracowników z Unii
Pracownicy Oxford University nie będą musieli z własnej kieszeni płacić za "settled status". (Fot. Getty Images)
Jedna z najbardziej szacownych uczelni na świecie - brytyjski Oxford University ogłosił, iż pokryje koszt rejestracji 'settled status' wszystkich swoich pracowników pochodzących z krajów Unii Europejskiej. 'Pracownicy z krajów Wspólnoty są bardzo cenionymi członkami naszej społeczności' - zaznaczyła uczelnia w swoim oświadczeniu.
Reklama

"Koszt ubiegania się o status osoby osiedlonej pozwalający na pozostanie w Zjednoczonym Królestwie po Brexicie wynosi 65 funtów od osoby. Oxford University zapłaci tę kwotę za każdego swojego pracownika pochodzącego z krajów członkowskich UE" - przekazuje BBC.

Oxford Univeristy dołączył tym samym do Oxford University Hospitals Trust, który na początku tego miesiąca zapowiedział, że zapłaci za "settled status" wszystkim swoim 1 500 pracownikom z UE. 

Po Brexicie, czyli 29 marca 2019 roku wszyscy obywatele krajów unijnych będą musieli zarejestrować się. (Fot. Getty Images)

"Od czasu ogłoszenia wyników referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej uniwersytet podkreślał, że personel z krajów Unii jest cenny dla uczelni" - przekazuje serwis www.oxfordmail.co.uk.

Brytyjskie uniwersytety zatrudniają 36 000 pracowników naukowych z Unii Europejskiej, co stanowi około 17% wszystkich brytyjskich uczonych.

Podobną decyzję w sprawie pomocy swoim pracownikom w połowie grudnia ogłosiło londyńskie lotnisko Heathrow. Port zaoferuje tysiącom pracownikom z Unii Europejskiej pomoc finansową, aby ludzie mogli ochronić swoje miejsce pracy w Wielkiej Brytanii po Brexicie.

W przypadku "miękkiego" Brexitu wszyscy imigranci z Unii, którzy chcą mieszkać na Wyspach po wyjściu UK z Unii, będą musieli ubiegać się o "settled status". Nie wiadomo jeszcze, czy rejestracja będzie potrzebna także w sytuacji opuszczenia Unii przez Wielką Brytanię bez porozumienia.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 19.01.2021
  GBP 5.090 złEUR 4.534 złUSD 3.742 złCHF 4.213 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości