Menu

Świąteczne orędzie królowej. O czym powie Elżbieta II?

Świąteczne orędzie królowej. O czym powie Elżbieta II?
Tradycja świątecznego orędzia sięga 1932 roku. (Fot. Getty Images)
Chrześcijańskie przesłanie 'pokoju na ziemi i życzliwości' będzie głównym tematem tradycyjnego świątecznego orędzia królowej. Przemówienie zostanie wyemitowane jutro we wszystkich ważniejszych stacjach brytyjskiej telewizji, a także w radiu.
Reklama

92-letnia monarchini podkreśli w orędziu znaczenie traktowania z szacunkiem myśli, poglądów oraz przekonań innych ludzi. "Nawet w przypadku najgłębszych różnic, traktowanie drugiej osoby z szacunkiem jest zawsze dobrym pierwszym krokiem do lepszego zrozumienia" - oświadczy królowa. Zdaniem komentatorów, jest to nawiązanie do podziałów w brytyjskim parlamencie w kwestii umowy ws. Brexitu.

Warto zaznaczyć, że zgodnie z prawem brytyjskim, monarcha jest zobligowany do przyjęcia neutralnej postawy wobec zagadnień politycznych, a Elżbieta II nigdy nie zdradziła publicznie swoich prywatnych poglądów.

W audycji królowa nawiąże również do swoich silnych przekonań chrześcijańskich oraz zastanowi się nad przesłaniem Jezusa Chrystusa o pokoju na ziemi i życzliwości okazywanej bliźnim. "Przez lata byłam świadkiem wielu zmian, ale wiara, rodzina i przyjaźń były dla mnie źródłem osobistej pociechy i otuchy" - zaznaczy.

Elźbieta II poruszy też tematy "lżejsze", takie jak sukces reprezentacji narodowej Anglii w Mistrzostwach Świata w Rosji, a także ślub księcia i księżnej Sussex oraz księżniczki Eugenii i Jacka Brooksbanka.

Przemówienie królowej, nagrane 12 grudnia w Pałacu Buckingham, zostanie wyemitowane jutro we wszystkich najważniejszych stacjach brytyjskiej telewizji, a także w radiu. Tradycja ta sięga 1932 roku, kiedy pierwsze życzenia do narodu przekazał za pomocą radia król Jerzy V. 

Podczas nagrania królowa miała na sobie jedwabną sukienkę koktajlową od projektantki Angeli Kelly, a także złotą broszkę, ozdobioną rubinami i diamentami. Biżuteria to prezent od księcia Edynburga z 1966 roku.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.03.2021
  GBP 5.245 złEUR 4.539 złUSD 3.751 złCHF 4.098 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości

  Reklama