Menu

Unia szykuje się na scenariusz Brexitu bez porozumienia

Unia szykuje się na scenariusz Brexitu bez porozumienia
Unia przygotowuje się na scenariusz opuszczenia Unii przez UK bez porozumienia. (Fot. Getty Images)
Na niespełna sto dni przed Brexitem przygotowania na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii bez porozumienia przyspieszają nie tylko sami Brytyjczycy, ale i Komisja Europejska. Unia pracuje nad scenariuszem opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię bez umowy.
Reklama

Obszary objęte planem awaryjnym Kimisji Europejskiej obejmują głównie finanse, transport powietrzny, cła, politykę klimatyczną. Komisja nie chce dopuścić do trzęsienia ziemi na rynkach finansowych, kiedy UK będzie opuszczać Unię, dlatego firmy, które mają siedziby w Londynie będą mogły działać na unijnym rynku jeszcze przez rok po Brexicie – przekazał wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

Unijni urzędnicy chcą przygotować się chociażby w sprawie brytyjskich linii lotniczych czy przewoźników dostarczających towary z UK do UE. Dzięki przyjętym rozwiązaniom, przez dziewięć miesięcy po Brexicie przeprowadzonym bez umowy, tacy przedsiębiorcy nie będą musieli ubiegać się o pozwolenia. 

Brytyjczycy są coraz bliżej opuszczenia Unii bez porozumienia. (Fot. Getty Images)

Jedną z najważniejszych kwestii dla Unii Europejskiej w związku z Brexitem są prawa ich obywateli mieszkających nad Tamizą.

Bruksela optuje za tym, aby wszystkie kraje Wspólnoty przyjęły przychylne podejście do praw brytyjskich obywateli w krajach Wspólnoty.

Komisja przyjęła wniosek dotyczący rozporządzenia, zgodnie z którym obywatele UK będą zwolnieni z obowiązku wizowego pod warunkiem, że wszyscy obywatele UE będą także zwolnieni z obowiązku wizowego w Zjednoczonym Królestwie.

Brytyjski rząd nie jest taki skory do ułatwienia życia imigrantom z Unii po Brexicie i przedstawił zarys polityki migracyjnej po 29 marca 2019 roku. Wynika z niego, że warunkiem ubiegania się o pięcioletnie prawo pobytu na Wyspach będzie posiadanie pracy z zarobkami w wysokości co najmniej 30 tysięcy funtów rocznie. Zarabiający mniej będą mogli pracować w Wielkiej Brytanii tylko przez rok.

"Bruksela podkreśla, że ustalenia dotyczące środków ostrożności w związku z Brexitem bez porozumienia będą ściśle ograniczone czasowo i zostaną zakończone bez konsultacji z Wielką Brytanią" - informuje BBC.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 02.06.2020
  GBP 4.933 złEUR 4.390 złUSD 3.930 złCHF 4.102 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości