Menu

9 na 10 Żydów w Polsce doświadczyło antysemityzmu

9 na 10 Żydów w Polsce doświadczyło antysemityzmu
Polska znajduje się na czele listy najbardziej nieprzyjaznych Żydom krajów. (Fot. Getty Images)
Polska, Francja , Niemcy i Belgia są najbardziej antysemickimi krajami w Europie - wynika z największego jak dotąd unijnego badania. Prawie jedna trzecia ponad 16 tys. ankietowanych Żydów obawia się uczestniczenia w życiu religijnym.
Reklama

“Raport Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej ujawnił, iż w Europie narasta niechęć do Żydów. We Francji 93% wyznawców judaizmu uważa, iż antysemityzm jest bardzo lub dosyć dużym problemem. To o 10% więcej niż przed 6 laty. 9 na 10 Żydów w tym kraju przyznało, że doświadczyło na ulicach wrogości” - przekazał “The Guardian”.

Ankieta przeprowadzona wśród społeczności wyznawców Mojżesza w 12 krajach członkowskich, ujawniła także, iż średnio 41% z nich rozważało emigrację z obawy o bezpieczeństwo.

Pod względem antysemizmu w polityce najgorzej wypadło Zjednoczone Królestwo - 4 na 5 Żydów uważa, iż jest to główny problemem w tej sferze życia. Na Wyspach 75% respondentów czuje, że niechęć do ich wyznania jest bardzo lub dosyć dużym problemem. Dla porównania w 2012 roku odpowiedziało tak 48% osób.

Jednocześnie 89% brytyjskich Żydów przyznało, że w ciągu ostatnich 6 lat antysemityzm znacznie wzrósł.

Dla Věry Jourovej, unijnej komisarz sprawiedliwości, raport powinien przemówić do polityków.

“Każdy z nich musi sobie uświadomić, że retoryka jaką się posłgujemy, wpływa na złe zachowania ludzi, którzy mają tendencję do atakowania innych. Musimy być bardziej ostrożni w słowach. Otrzymaliśmy od społeczności żydowskiej bardzo poważną wiadomość. Muismy zrobić wszystko, by dać jej do zrozuimienia, że nie są w Europie sami” - podkreśliła.

Opuszczenie Niemiec i Francji rozważało 44% respondentów. Z kolei 9 na 10 Żydów w Polsce spotkało się z antysemityzmem w internecie, a 84% w Belgii zetknęło się z tym w krajowych mediach.

W sumie, we wszystkich 12 krajach, 89% osób odpowiedziało, że nastroje antyżydowskie są najgorsze i najbardziej problematyczne w internecie i mediach społecznościowych. Dla 73% bardzo lub dość dużym problemem jest niechęć okazywana w miejscach publicznych, a 71% twierdzi, że odczuwa ją w mediach.

  Komentarze
  • Bolek stoczniowy
   13 grudnia 2018, 08:11

   Kogo obchodzą żydzi i ich odczucia? Polacy narażali swoje życie by ich ratować a oni opluwają nas na każdym kroku.

  • Prawda
   13 grudnia 2018, 09:01

   10 na 10 polakow doswiadczylo anty polonizmu w EU I NIE TYLKO

  • PolonusUK
   13 grudnia 2018, 09:39

   Jezeli w tylu krajach europejskich wystepuje zjawisko niecheci do Zydow, to oznacza, ze problem nie jest z tymi krajami, tylko z Zydami. To Zydzi powinni zastanowic sie co zmienic w nich samych.

  • Greski
   13 grudnia 2018, 10:25

   rozbiór polski cdn.....

  • Żyd
   13 grudnia 2018, 13:30

   Boze, co za ignorancja . Taka nienawisc do Zydow , a kim byl Jezus? (wlasciwie Jeszua) Pytam sie? Otoz byl Zydem i na dodatek rabinem. Jego matka ,ojciec i wszyscy apostolowie to tez Zydzi! Chrzescijanstwo to odlam judaizmu, ten antysemityzm to jakas schizofrenia, wyznawcy chrzescijanstwa nienawidza zalozycieli swojej religii,puknijcie sie w wasze puste czaszki,niedlugo bedziecie swietowac urodziny Zyda, co za hipokryzja!

  • Do "Żyda" i nie tylko
   13 grudnia 2018, 20:46

   To rozumiem, że Żydzi kochają chrześcijan? Poza tym zastanawiam się dlaczego świat od wieków prześladuje tych biednych Żydów, to przecież taka pokojowa, bezinteresowna i przyjacielska wszystkim nacja.

  • Emigrator
   13 grudnia 2018, 22:02

   W Polsce 9 na 10 Zydow spotkalo sie z antysemityzmem w internecie... czyli, ze przez jakis czas byl jeden wpis antysemicki, ktory potem usunieto, a jeden gapa z tych 10 nie zdazyl go przeczytac. Na cale szczescie antysemityzmu w Polsce nie ma, bo jezeli dotychczasowe incydenty sa za takowy uwazane, to znaczy, ze obecnie Zydzi wogole nie maja zielonego pojecia co naprawde oznaczal kiedys antysemityzm. Zakaz wynajecia pokoju hotelowego lub sprzedazy biletu do teatru w latach 60-tych w Nowym Yorku to byla najdelikatniejsza z form nienawisci do Zydow. Bywaly gorsze. Uzytkowniku "Zyd"- tez sie puknij.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 12.12.2019
  GBP 5.076 złEUR 4.285 złUSD 3.850 złCHF 3.918 zł

  Sport


  Reklama