Menu

Wielicki przed odbiorem nagrody księżnej Asturii: Alpinizm to sztuka cierpienia

Wielicki przed odbiorem nagrody księżnej Asturii: Alpinizm to sztuka cierpienia
7 lutego 1980 roku Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierwsi alpiniści w historii zdobyli zimą najwyższą górę świata – Mount Everest. (Fot. Getty Images)
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Oviedo Krzysztof Wielicki wyraził wdzięczność za przyznanie mu tegorocznej nagrody księżnej Asturii w kategorii sport. Podkreślił, że uprawiana przez niego dyscyplina jest 'sztuką cierpienia'.
Reklama
Reklama

W wydarzeniu, organizowanym w przeddzień wręczenia nagrody, wziął udział również inny jej laureat, pochodzący z Włoch Reinhold Messner. Razem z Polakiem tłumaczył on podczas konferencji prasowej sens wspinaczek wysokogórskich.

Wielicki wskazał, że alpinizm nie ma związku z popularną dziś na świecie turystyką górską w formie ekspedycji szlakiem "przygotowanym dla bogatych", którzy później mogą pochwalić się swoimi wyczynami.

"Alpinizm jest sztuką cierpienia (…) Jego uprawianie powinno być pasją, nałogiem i sposobem na przekraczanie czerwonej linii, aby poznać granice swoich możliwości” - stwierdził.

Polski alpinista zaznaczył, że wyprawy wysokogórskie muszą ze sobą nieść nie tylko trudne warunki atmosferyczne, takie jak opady śniegu i silny wiatr, ale też dozę ryzyka.

Z opinią tą zgodził się Messner wskazując, że uprawianiu alpinizmu towarzyszą "mocne doznania". Włoski alpinista zachęcał nowe pokolenia sportowców do "pokornego i stopniowego zdobywania szczytów". "Należy zaczynać od mniejszych, aby sukcesywnie podnosić poprzeczkę" - dodał.

Messner wyraził podczas konferencji zadowolenie, że wraz z nim nagrodę księżnej Asturii odbierze Wielicki. "W końcu doceniono zasługi Krzysztofa, który reprezentuje polski alpinizm od dekady lat 80.” - podkreślił Messner.

17 lutego 1980 roku Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierwsi alpiniści w historii zdobyli zimą najwyższą górę świata – Mount Everest. Messner był z kolei pierwszym człowiekiem, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – wszystkie 14 ośmiotysięczników świata (1986).

W poprzednich latach nagroda "sportowa" księżnej Asturii trafiała m.in. do hiszpańskiej reprezentacji piłkarskiej, tenisisty Rafaela Nadala, a przed rokiem do drużyny Nowej Zelandii w rugby.

Wyróżnienia przyznawane są w kilku dziedzinach, m.in. sztuka, komunikacja i działania na rzecz ludzkości, badania naukowe i technika, zgoda między narodami. Przed rokiem nagrodę literacką otrzymał Adam Zagajewski. 

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 10.05.2021
  GBP 5.2823 złEUR 4.5631 złUSD 3.7493 złCHF 4.1651 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama